GeriDünya Rusya İran'a füze sistemi satmayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya İran'a füze sistemi satmayacak

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İran'a gelişmiş S-300 füze savunma sistemlerinin satılmayacağını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andrey Nesterenko, bir gazetecinin Rusya'nın İran'a S-300 füze savunma sistemleri satılmayacağı konusunda İsrail'e güvence verip vermediği yolundaki sorusuna, "Biz daha önce en üst düzeyde bu tip silahların en basit tabiriyle huzursuzluğun olduğu bölgelere satılmayacağını defalarca açıkladık" yanıtını verdi.

Nesterenko, bunun (bu tip silahların satışının) dünyanın herhangi bir bölgesinde istikrarı sağlama yönündeki politikalarına veya çıkarlarına uygun olmadığını belirterek, Rusya'nın silah satışı konusundaki kararının, silahları almak isteyen ülkelerin bulunduğu bölgedeki güçler dengesinin bozulmaması, güvenlik ve istikrarın sağlanmasındaki katkısı hesaplandıktan sonra verildiğini kaydetti.

Askeri analistler, İran'ın Buşehr kentindeki nükleer santrali olası bir İsrail saldırısına karşı korumak için Rusya'dan S-300 füzelerini satın almak istediğini belirtiyor.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, dün Moskova'daki temasları sırasında Rusya'nın İran ve Suriye'ye silah satışı konusunu da ele aldıklarını söylemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle