GeriDünya Rusya Devlet Başkanı 40 araçla korunuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya Devlet Başkanı 40 araçla korunuyor

Devlet başkanlarının hayatları her zaman tehlikededir. Özellikle Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in... Çünkü her tür silahın kolaylıkla satıldığı, katillerin en tehlikeli silahları birkaç bin dolar karşılığında alabildiği bir ülkeyi yönetiyor. Bu yüzden de her gün konutundan, görevini yaptığı Kremlin'e, bir koruma ordusuyla gidiyor. Onu koruyan konvoydaki araç sayısı 40'ı buluyor. Yeltsin işte böyle korunuyor:

1- YEMLİKLER

Moskova'da, orta şeridi daima boş olan ve ‘Hükümet caddesi’ denilen yerde saatte 140 kilometre hızla gidiyorlar. Çoğu zaman, iki Mercedes S kullanılıyor. Bu araçların ikisi de başkanın limuzinin ağırlığında ve olası mayınlara karşı yem vazifesi görüyorlar. Yemlikler, konvoyun gerisiyle mesafeyi koruyor.

2- AKREPLER

Emniyet araçları, Rusların SIL markasından. Araç gelişmiş iletişim gereçleriyle donatılmış. Ayrıca araçta teke tek dövüş için özel eğitilmiş tim bulunuyor.

3- YELTSİN'İN LİMUZİNİ

1993 yapımı, Pulman Mercedes 600. Almanya'da santimetrelerce kalınlıktaki çelik levhalarla zırhlandırılmış. Camlar kurşun geçirmez.

4- KESKİN NİŞANCILAR

Chevrolet marka, koyu renk camlı 2 jip. İçinde Rusya'nın en keskin nişancıları bulunuyor.

5- CANKURTARAN

Yeniden hayata döndürme anlamına gelen ‘Reanimobil’ denilen ambulans, Mercedes marka bir minibüsten oluşuyor. İçinde bir kalp-akciğer aleti, cerrah, anestezist ve kardiyologtan oluşan komple bir doktor ekibi bulunuyor.

6- DUBLÖR

Yeltsin'in aracının aynısı. En ufak detayına kadar başkanın aracına benziyor. Suikastçilere karşı bir şaşırtmaca. Yeltsin, bu aracın içinde de bulunabiliyor.

7- EŞLİK EDENLER

En arkadan gelen Volga marka araçlarda konuklar, danışmanlar bulunuyor..

Tüm bunların yanısıra, yol boyunca evlerin çatılarında ve ağaç tepelerinde siyah maskeli özel timler saklanıyor. Kremlin'de ise, Yeltsin'i 650 kişi koruyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle