Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya’da ölüm dersi

  Hürriyet Haber
  09.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rus psikolog Vladimir Baskakov, ölümden korkan insanlara ‘ölümden korkulacak birşey olmadığını’ anlatmak için ders vermeye başladı. Hipnoz uygulayarak hastalarının ruhlarını bedenlerininden ayırdığını öne süren Baskakov, böylece ölümden korkulacak birşey olmadığını ispatlamaya çalışıyor.

  Ölüm, beraberinde getirdiği belirsizliklerle ezelden beri insanoğlunun başta gelen korkularından biri. Öteki dünyada bizi ne bekliyor? Gözümüz kapandığında herşey bitecek mi? Bu düşünce hayat boyu bizi takip ediyor. Rus ‘Sevodnya’ gazetesinin haberine göre genç psikolog Baskakov, geliştirdiği yeni metodla hastalarına ölümün ne olduğunu anlamalarını sağlıyor.

  Gazete, ‘Psikolog uyguladığı yöntemle yarım saatliğine bedeninizi ruhunuzdan ayırıyor ve öteki tarafta korkulacak birşeyin olmadığını gösteriyor’ yorumunu yapıyor. Baskakov'un, insanoğlunun korkulu rüyası, ölüm fobisini yenmek için geliştirdiği metod şöyle:

  Hasta odanın orta yerindeki mindere yatırılıyor. Baskakov, bir taraftan kişiye hipnoz benzeri telkinlerde bulunurken, diğer yandan yardımcıları yatan kişinin bacak ve kollarını, sanki uzatmak istermiş gibi, çekmeye başlıyor. 10 dakika süren bu uygulama sonrasında hasta bacak ve kollarının varlığını unutuyor.

  Ardından Baskakov'u yardımcıları hastanın bedeni üzerinde belirli noktalara bastırmaya başlıyor. İddiaya göre, 30 dakika daha geçtikten sonra kişi bedeniyle olan tüm bağlantısını yitiriyor, bilinci yerinde olduğu halde bedenini hiç hissetmiyor. Baskakov'un ‘Ölümden sonra ne var’ programına katılan birçok hastası kısa bir süre için bile olsa, tıpkı kaza sırasında komaya giren hastalar gibi öteki dünyayı gördüklerini öne sürüyorlar.

  Ve, ölümün ne olduğunu öğrendikten sonra da, bilinmezlikten kurtulunca, ölüm korkusu da kalmıyor...muş.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı