GeriDünya Rusya: bir Türk yakaladık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya: bir Türk yakaladık

MÜSLÜMAN ülkelerden ve Türkiye'den gönüllülerin Çeçenler'le birlikte savaştığını ve bu nedenle operasyonun uzadığını savunan Rusya, Çeçenistan'da yakaladığı Ali Yaman adlı bir Türk vatandaşını ekranlara çıkartarak, ‘Türk gerilla şov’ yaptı.

Çeçenistan'daki savaşla ilgili özel olarak kurulan basın merkezinin başkanı Sergey Yastrejemski dün başkent Moskova'da bir basın toplantısı düzenledi. Türk vatandaşı Ali Yaman'ı yanına alan Rus yetkili, ‘Çeçen terörünün bize karşı yalnız savaşmadığının kanıtı burada’ diyerek propaganda yaptı.

Rus yetkilinin verdiği bilgilere göre, 33 yaşındaki Ali Yaman, 2 Ağustos 1999 tarihinde Trabzon'daki Rus Konsolosluğu'ndan vize alarak Kuzey Kafkaslar'daki Kabardin Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik'e geldi. Ali Yaman bir süre sonra Çeçen gerillalara katıldı.

GROZNİ'Yİ SAVUNDU

Rus yetkili Ali Yaman'ın nasıl yakalandığını da şöyle anlattı:

‘Ali Yaman Grozni savunmasında Çeçen gerillalarla birlikte savaştı. Gerillalar kenti terkederken yaralandı ve dağlara ulaşamadan Geki-Çu köyüne sığınmak zorunda kaldı. Rus ordusu 12 Şubat tarihinde bu bölgede ele geçirince Ali Yaman’ı esir aldı. Rus istihbaratı da Yaman'ı üç gün önce Moskova'ya getirdi'

Yastrejemski ayrıca, Ruscayı anlamayan Ali Yaman'ın şaşkın bakışları altında, ‘Bu adamın pasaportunu inceledik. Yaman daha önce Bosna ve Pakistan’a da gitmiş. Rusya'ya giriş gerekçesi ise, Nalçik'te kuran dersleri vermek. Kısacası biz Çeçenistan'da radikal İslam ile işimiz var derken bunları uydurmuyoruz. İşte kanıtı' dedi.

Nerdun HACIOĞLU


Yorumları Göster
Yorumları Gizle