GeriDünya Rusya: Batı basını bizi düşman gibi gösteriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya: Batı basını bizi düşman gibi gösteriyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, son zamanlarda özellikle Amerikan ve Avrupa basınında Rusya ile Batı arasındaki ilişkilerde soğukluk yaşandığına ilişkin yorumlar çıktığını belirterek, “Ülkemizi düşman gibi göstermeye çalışıyorlar” dedi.

Lavrov, İzvestiya gazetesine yaptığı açıklamada, geçen yılın dünyaya zor bir miras bıraktığını, uluslararası terör saldırılarının sürdüğünü kaydederek, “Hint Okyanusu'nda şimdiye kadar eşi görülmedik bir facia yaşandı. Irak'taki savaş yarası kanamaya devam ediyor. Dünyanın birçok yerinde çatışmalar sürüyor. Bütün bu trajik olaylar insanlığı birleşmeye çağırıyor. Bu tehditlerle sadece birlikte başa çıkabiliriz” diye konuştu.

  

Rusya'nın bütün bu sorunlara karşı üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini ve amacının kendini “süper güç” olarak göstermek ya da “etki alanları” yaratmak olmadığını kaydeden Lavrov, şunları söyledi:

  

“Çağdaş dünyada Rusya'nın çıkarlarının, özellikle güvenlik alanındaki çıkarlarının sadece diğer ülkelerle işbirliği halinde sağlanabileceğini çok iyi biliyoruz. İşte bu nedenle önceden tahmin edilebilir dış politika izleyen, güçlü, demokratik ve özgür bir Rusya kurmaya çalışıyoruz. Zaten uluslararası toplumun ihtiyaç duyduğu da böyle bir Rusya. Bu duruma karşın, son aylarda özellikle Amerikan ve Avrupa medyasında Rusya ile Batı arasındaki ilişkilerde “soğukluk” yaşandığına ilişkin yorumlar çıkıyor; ülkemizi düşman gibi göstermeye çalışıyorlar.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle