Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya Başbakanı IMF kapısında

  Hürriyet Haber
  27.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya Başbakanı Sergey Stepaşin, ülkesinin Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) almak istediği 4.5 milyar dolarlık dev krediye destek sağlamak ve 2 milyar dolarlık borç istemek için ABD'de temaslarda bulunuyor. Beraberindeki heyetle ABD'ye Avrupa yerine tersinden giderek Pasifik Okyanusu üzerinden gelen ve Everett kentine ulaşan Stepaşin, ‘ayağının tozuyla’ ABD'nin bilgisayar ve havacılık devleri Microsoft ve Boeing yetkilileriyle masaya oturdu.

  Bu ilk uluslararası gezisinde Stepaşin Başkan Bill Clinton ve Yardımcısı Al Gore ile görüşecek. Stepaşin ekonomik durumu giderek kötüleşen ülkesine yapılması düşünülen IMF yardımı için Washington'ın desteğini sağlamaya çalışacak. ABD de Rusya'dan nükleer silahsızlanma anlaşmalarına uymasını ve teröre destek veren ülkelere kitle imha silahları satmamasını isteyecek.

  20 adet yolcu uçağının Boeing ile ortak üretilmesi için ABD Eximbank'ından 1 milyar dolar borç isteyecek olan Stepaşin ayrıca ABD'den 1 milyar dolarlık tarım kredisi talebinde bulunacak.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı