GeriDünya Rusya: Apo bizde değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya: Apo bizde değil

Bölücü terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın İtalya'dan ayrılarak Moskova'ya gittiği haberleri üzerine Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, Türkiye'ye bölücübaşının Rusya topraklarında barındırılmayacağına dair verdiği güvenceyi tazeledi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem de bakanlığının Öcalan konusunda gerekli çalışmaları yaptığını belirterek, ‘‘Rusya, Öcalan konusunda daha önce bize verdiği garantiyi teyid etti’’ dedi. Cem, Öcalan'ın İtalya dışına çıkmak zorunda kaldığını belirterek, ‘‘Rusya'dan bize ulaştırılan, Rusya'nın bu teröristi kesinlikle topraklarında barındırmayacağı, almayacağı şeklinde. Devletimizin bütün ilgili birimleri eşgüdüm içinde gereken çalışmayı yapmaktadır’’ dedi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Alexandre Lebedev'in dün sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Loğoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Öcalan'ın Rusya'ya giriş yapmadığını, yapamayacağını söylediği öğrenildi.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği ve Rusya Dışişleri Bakanlığı arasında dün sabah yapılan görüşmeler sırasında Rusya tarafı Apo'nun Rusya'da olduğunu doğrulayacak bir bilgi bulunmadığını aktardı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye Masası yetkilileri Apo ile ilgili olarak daha önce, 13 Kasım'da Başbakan düzeyinde Türkiye'ye verilen ‘terörist Rusya’da yoktur ve bundan sonra da asla olmayacaktır' sözünün geçerli olduğunu kaydettiler.

TRANSİT BELİRSİZLİĞİ

Moskova Büyükelçimiz Nabi Şensoy, Apo konusunda Rus Dışişleri Bakanlığı nezdinde yaptığı temasların sonuçlarını açıklarken ‘‘Rus tarafı 13 Kasım tarihinde Başbakan Yevgeni Primakov'un ağzından bize verdiği güvenceyi, yani bölücübaşının Rusya topraklarında barındırılmayacağı şeklindeki sözünü yineledi. Ancak Öcalan'ın başka bir ülkeye gitmek için Rusya'dan transit geçiş yapıp yapamayacağı açıklığa kavuşmadı. Gelişmelerin nasıl bir boyut kazanacağını dikkatle izliyoruz’’ dedi.

GİZLİ SERVİS ALARMDA

Rusya iç istihbarat servisi olan Federal Güvenlik Servisi (FSB) basın bürosu ise bölücü terör örgütü başının Rusya'ya gelip gelmediği konusundaki sorular üzerine dün sabahtan beri Moskova ve çevresinde yoğun operasyonlar yapıldığını ancak tüm araştırmalara karşın Öcalan'ın izine rastlanmadığını bildirdi. FSB yetkilisi araştırmalar sırasında ne Öcalan isminde bir kişiye, ne de bölücübaşına benzer görünüşte bir kimseye rastlandığını vurgulayarak Apo'nun Rusya'ya sahte kimlikle giriş yapmış olabileceği ihtimaline de kapıyı kapadı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle