GeriDünya Rusya Abhazya ve Osetya sınırlarını koruyacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya Abhazya ve Osetya sınırlarını koruyacak

RUSYA'nın Gürcistan'dan tek yanlı ayrılarak bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya Cumhuriyetleri sınırlarını korunacağını bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu iki ülkenin sınarlarının Rusya Federal Güvenlik Hizmeti tarafından korunmasını öngören anlaşmanın hazır olduğunu açıkladı.

Rusya Devlet Duması, ayrılıkçı bölgelerle dostluk, işbirliği ve karşılıklı yardım hakkında daha önce imzalanan anlaşmayı onayladıktan sonra uygulamaya konulacak metih imzalanacak.

Her iki anlaşmanın da yedinci maddesinde, Abhazya ve Güney Osetya sınırlarının korunması öngörülüyor. Bu maddeye göre, Rusya, Abhazya ve Güney Osetya’nın sınırlarını karşılıklı mutabakat esasında koruyacak. Yapılan anlaşmaya göre, Rusya ve Gürcistan'ın iki ayrılıkçı cumhuriyeti birbirlerinin topraklarında askeri üs kurabilecek. Eylül ayı başında Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov, Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev'e sunduğu raporda her iki bölgenin yönetimleri arasında, bu topraklara 3 bin 800 askerlik Rusya gücünün yerleştirilmesi için mutabakat sağlandığını bildirmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle