GeriDünya Ruslar komünizmi özlüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ruslar komünizmi özlüyor

Rusya'da yapılan bir kamuoyu araştırması, halkın komünizm dönemindeki günleri özlediğini ortaya koydu.

ROMIR şirketi tarafından yapılan anketin, halkın hükümetin emekli ve gazilere yönelik ücretsiz hizmetleri sona erdiren sosyal reformunu desteklemek yerine, komünizm dönemi günlerine dönmeyi istediğini ortaya çıkardığı belirtildi.

Hükümetin emekli ve gazilerin ücretsiz yararlandığı hizmetleri kaldırıp, bunun yerine indirimden yararlananlara para verilmesini içeren reform paketini yasalaştırmasının, hükümetin kamuoyundaki desteğini ciddi şekilde düşürdüğü kaydedildi.

ROMIR'in 1500 kişi üzerinde yaptığı ankette, hükümetin reform paketini katılımcıların sadece yüzde 17'si desteklerken, katılımcıların yüzde 21'i sosyalizme geri dönülmesini istedi. Ankete katılanların yüzde 57'si reformların daha sosyal hedeflerinin olması gerektiğini vurguladı.

Anket şirketi tarafından yapılan açıklamada, 2001 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in reformları sırasında komünist günlere dönmek isteyenlerin oranının çok daha fazla olduğunu duyurdu.

Sosyal reformlar sonucu birçok Rus vatandaşı için ücretsiz ev hakkı ortadan kalkarken, elektrik ve su faturalarının bedelleri de  giderek arttı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle