GeriDünya Ruslar çok sevindi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ruslar çok sevindi

Ruslar çok sevindi
refid:13597734 ilişkili resim dosyası

AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun önceki gün Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı’na seçilmesine Rus basınında da yankılandı.

Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Kommersant, bu gelişmeyi, “Sadık Türk’ümüz” başlığıyla birinci sayfadan duyurdu. Haberde, Çavuşoğlu’nun seçilmesinin “Rusya’nın titizlikle tasarladığı gizli bir plan sonucu sağlandığı” iddia edildi. Rus heyetinde yer alan senatör Aleksander Poçinok ile Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Leonid Slutski’nin açıklamalarına yer verilen haberde, ismi açıklanmayan Rus yetkililerin görüşleri de aktarıldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:
Rus seçilse bu kadar olmazdı
“AKPM’nin başına bir Rus seçilseydi bizim açımızdan bu kadar isabetli olmazdı. Çavuşoğlu bizim adamımız. Moskova ile tıpkı Başbakan Vladimir Putin ile Tayyip Erdoğan arasında olduğu gibi son derece dostane ilişkisi var. Ukrayna’nın dünyaya soykırım olarak kabul ettirmeye çalıştığı ‘Holodomor’ olayı hakkında Çavuşoğlu gayet objektif bir rapor hazırlayıp Rus tezlerini savunmuştu. Bu rapor Avrupa Parlamentosu’na bahar aylarında yine kendisi tarafından sunulacak. Tekrarlıyoruz; AKPM başkanı bir Rus olsaydı, ‘kendi ülkesini savunuyor’ suçlamalarına hedef olacağı için bize Çavuşoğlu kadar yararlı olamazdı. Bu seçim, Moskova’nın titizlikle tasarlayıp hayata geçirdiği gizli bir plan. Rusya bu seçimle birkaç önemli hedefe ulaşmayı planlıyor. Bunların başında AKPM’nin başında Moskova’ya azami derecede adil ve dostane yaklaşacak bir kişinin bulunması var.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle