Dünya Haberleri

  Rus uzmanlara göre bulunan ceset ona ait...

  Hürriyet Haber
  23.05.2017 - 08:11 | Son Güncelleme:

  Rus uzmanlar da Ardahan’da bir inşaatın temel kazısı sırasında Nisan ayında bulunan ve Rus General Vasiliy Geyman’a ait olduğu iddia edilen tabut içindeki cesedin Rus Yarbay Karl Karloviç Rjepetski olduğu görüşünde.

  Rus basınına konuşan Rusya Askeri Tarih Arşivi uzman görevlisi Oleg Çistaykov, Yarbay Rjepetski’in, 1. Kafkas Kolordosu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginskiy Alayı’nda görev yaptığını ve 1894 yılında hastalıktan dolayı hayatını kaybettiğini belirtti.

  Ardahan’daki bulunan tabula ilgili araştırmalara katıldığını anlatan Rus uzman, apolet sayesinde olayı çözdüklerini anlattı. Rus uzman, “Apolet üzerindeki yıldız ve rakamları araştırdık. Genelkurmay Başkanlığı arşiv belgelerini inceledik. Sonuç olarak Ardahan’da Rus mezarlığında toprağa verilen tek yarbay rütbesindeki askerin Pjepetski olduğu anlaşıldı. 1894 yılında. Rjepetski katolik idi. Ardahan’da ise Roma Katolik Kilisesi yok idi. Dolayısıyla Ermeni Katolik Kilisesi cenaze ayin işlemlerini yaptı. Ölüm ile ilgili belgeyi Ermeni Katolik Kilisesi hem Rus hem de Ermeni dilinde yazdığı ortaya çıktı. Belgede beyin kanaması sonucunda hayatını kaybettiği yazıyor. Bunun nedeni beyin ilthabı. Daha önce Orta Asya’da askeri görev yaparken orada hastalandığı kaydedildi.

  YARBAY RJEPETSKİ KİMDİR?

  Rus tarihi kaynaklarına göre, Yarbay Rjepetski, Polonya kökenli soylu bir ailenin çocuğu olarak Estonya’nın başkenti Tallin’de doğdu. O dönem Estonya Rusya’ya ait idi. Ailesi ise Ukrayna’nın batısındaki Volinski bölgesinden. Varşova piyade askeri okulda eğitim aldı. Ölümünden sonra eşi ve 2 kızının Tiflis, Grodno ve 1904 yılında Moskova’da yaşadığı iddia ediliyor. Kaynak: Sputnik

  Rus uzmanlara göre bulunan ceset ona ait...

   

   

  Etiketler: Rusya , ceset , uzman , Ardahan
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı