GeriDünya Rus polisler YouTube'u sevdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rus polisler YouTube'u sevdi

Rus polisler YouTube'u sevdi
refid:12943503 ilişkili resim dosyası

Rusya'da Aleksey Dimovski adlı polisin Başbakan Vladimir Putin'e, YouTube'daki videosuyla çağrı yapması ve polisteki yolsuzlukları şikayet etmesi üzerine başka emniyet mensupları da aynı yolu izlemeye başladı.

Dimovski'nin meslektaşlarına iftira attığı gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılması ve hakkında dava açılacağının bildirilmesine karşın, ülkenin çeşitli yerlerinde başka polisler ve polisten şikayetçi diğer görevliler de aynı yolu izliyor.
Dimovski'nin, videosunda, "suçluları yakalayamıyoruz, masum insanlara iftira atarak dosyayı tamamlıyoruz" ve benzeri ifadeleri bir kaç gün içerisinde milyonlarca kez tıklanmıştı.

Dün gece itibariyle video paylaşım sitesi YouTube'da üç video daha çıktı. İki ayrı videoda eski polis Grigori Çekalin ve eski savcı yardımcısı Mihail Yevseyev, "iki masum kişinin, iftira atılarak nasıl ömür boyu hapse mahkum ettirildiğine" ilişkin iddialarını dile getirdi. Ukhta kentinde 25 kişinin ölümü ile sonuçlanan, 2005 yılındaki bombalama eylemini anımsatan eski görevliler, masum bir kişinin üzerine suçun yıkıldığını ve bu kişinin ömür boyu hapse mahkum edildiğini ileri sürdüler. Yerseyev de, polisin, bir iş adamının rakiplerinden rüşvet aldığını, böylece suçu bu iş adamının üzerine yıktığını, bu kişinin de mahkum edildiğini belirtti. Her iki kişinin de mahkum edilmesi sonucu bu polis memuru ve savcı yardımcısı, görevlerinden istifa yolunu seçtiklerini kaydettiler.

YouTube'daki bir başka videoda ise trafik polisi Vadim Smirnov konuştu. Smirnov, sendikaya katıldığı için amirleri tarafından istifaya zorlandığını iddia etti. Moskova Polisi Sendikası başkanı Mihail Paşkov da AP'ye yaptığı açıklamada, "beni en az 10 polis aradı, bu tür videoları hazırlayıp bizim üzerimizden yayımlanmasını istediler" dedi.

Sendika başkanı Paşkov, polisin iyi çalıştığı izlenimi vermek için, eğer ortada uğraşabileceği ciddi bir suç yoksa, patlayıcı veya silah yoksa, polis memurlarının bunları bir yere yerleştirerek bulmuş gibi yaptıklarını veya bunu yapamıyorlarsa, görevlerini korumak, işten atılmamak için belirli makamlara rüşvet vermek zorunda kaldıklarını ileri sürdü.

Konunun uzmanları, bu polislerin aslında yeni bir şey söylemediğini, bu tür olayların çok iyi bilindiğini ileri sürüyor. Benzer bir yorumu, "gazeta.ru" adlı internet sitesinde, siyasal analizci Aleksey Muhin de yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle