GeriDünya Rus liderler, yabancı limuzinden inip, Sovyet ZİL’e binecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rus liderler, yabancı limuzinden inip, Sovyet ZİL’e binecek

Rus liderler, yabancı limuzinden inip, Sovyet ZİL’e binecek
refid:14768942 ilişkili resim dosyası

Rus liderler, özel siparişle üretilen yabancı makam aracı yerine Rus yapımı otomobilleri makam aracı olarak kullanmaya başlayacak. Kremlin Sarayı İdari İşler Müdürü Vladimir Kojinov’un açıklamasına göre, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile Başbakan Vladimir Putin, yıl sonuna kadar tıpkı Sovyetler Birliği döneminde olduğu gibi ZİL marka, halk arasında ‘uzuv’ diye anılan Sovyet polit büro üyelerine tahsis edildiği için “uzuv taşıyıcısı” adı verilen makam araçlarına geri dönecek.

ITAR-TASS ajansıyla Echo Moscow radyosu haberlerine göre, Medvedev, yabancı marka araç kullanarak Rus otomotiv sektörünü desteklemenin “inandırıcı” olmayacağını düşünerek, yerli malı araçlar için araştırma yapılması emrini vermişti. Bu açıklama da talimatın ardından geldi.

5 tonluk ‘uzuv taşıyıcısı’

Bazukadan açılacak ateşe dayanabilen yeni ZİL-4112 tam 5 ton ağırlında.
100 km hıza 13 saniyede ulaşan Sovyet limuzininin kaputu altında, 8 silindir 7.7 litrelik 400 beygir gücünde motor bulunuyor.
İç dekorasyonu ceviz ve kiraz ağacından olan aracın koltukları da deri-kadife karışımı.
Sovyetler Birliği üst düzey yöneticileri için ilki 1942 yılında Stalin döneminde üretilen ZİL, 1978 yılına kadar 6.5 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük limuzini sayılıyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle