Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rus hacker’ların Gürcü operasyonu

  Hürriyet Haber
  08.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gürcistan-Rusya savaşının birinci yıldönümü, sanal saldırılarla ‘kutlandı.’ Önceki gün başlayan sanal saldırılar, arama motoru Google ve sosyalleşme siteleri olan Twitter ve Facebook’u hedef aldı.

  Savaşın kurbanları

  Gürcistan'dan son kareler

  Gori'de kaçış başladı...

  Hacker’lar, Twitter’ı birkaç saatliğine kapatıp, Facebook’a girişleri de engellediler. Saldırılardan, LiveJournal isimli blog hizmeti veren site de nasibini aldı. Sanal saldırılar, aynı anda dünyanın birçok yerindeki binlerce kullanıcıyı etkiledi. Rus hacker’ların yaptığı tahmin edilen saldırılan hedefi ise aslında tek kişiydi: Cyxymu lakaplı Gürcü muhalif.

  Susturmak istediler

  Ülkesinde ve dünyada popüler bir blog (internet günlüğü) yazarı olan Cyxymu, milliyetçi tavırlarıyla ve Rusya’ya karşı yaptığı muhalefetle tanınıyor. Gerçek kimliği bilinmeyen blog yazarı, geçen yıl Rusya’nın Güney Osetya’ya girmesiyle başlayan 5 günlük savaşın ardından yazdıklarıyla, önemli bir taraftar kitlesi edinmişti. Rus hacker’ların, Cyxymu’nun yıldönümünde yazacaklarını engellemek ve onu bir günlüğüne susturmak için bu işe kalkıştığı tahmin ediliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı