GeriDünya ‘Rus askerleri savaşa katıldı’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Rus askerleri savaşa katıldı’

‘Rus askerleri savaşa katıldı’
refid:30040501-spot ilişkili resim dosyası

Moskova’nın Suriye’deki askeri varlığını artırdığına dair iddialar güçlenirken, İngiliz Reuters ajansına konuşan Lübnanlı kaynaklar, Rus askerlerinin henüz küçük çapta olmakla birlikte operasyonlara katıldığını iddia etti. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov yardımı doğruladı, ancak askeri harekâtlarda Rus askerlerinin yer almadığını söyledi.

BİR süredir Suriye’de Esad rejimine verdiği askeri desteğin artmasıyla gündeme gelen Rusya’nın bu ülkede muhaliflere karşı küçük ölçekli askeri operasyonlara başladığı iddia edildi. İngiliz Reuters ajansı üç Lübnanlı kaynağa dayandırdığı haberinde ülkedeki Rus askerlerinin çatışmalara katıldığını bildirdi. Adlarını vermeyen bu kaynaklardan biri, Rus askerlerinin çatışmalara dahlinin henüz küçük boyutta olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu: “Küçük sayılarla başladılar… Suriye’de harekâtlarda yer alan Ruslar var. Fakat henüz terörizme karşı savaşa güçlü bir şekilde katılmadılar.”

İKİ ÜS İNŞASI

Kaynaklardan ikisi, Rusların Suriye’de biri kıyı, diğeri iç kesimde olmakla birlikte iki üs inşa etmekte olduğunu da kaydetti. İkinci üs operasyon merkezi olarak tasarlanıyor. Reuters’a konuşan Lübnanlı kaynak, “Ruslar artık sadece askeri danışman pozisyonunda değil. Terörizme karşı savaşa katılmaya karar verdiler” dedi. Suriyeli bir yetkili ise “Rus uzmanlar her zaman vardı. Fakat geçen yıl varlıkları daha da arttı” diye konuştu. Geçtiğimiz günlerde Esad ailesinin memleketi olan kıyı kenti Lazkiye yakınlarında Rus askerlerinin bir hava üssü inşa etmekte olduğuna dair haberlere yer verilmişti. Suriye’nin liman kenti Tartus’ta Rusya’nın bir deniz üssü bulunuyor.

ABD TEPKİLİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye’de artan Rus askeri varlığının bir endişe kaynağı olduğunu söylemiş, Fransa krize siyasi çözüm bulmanın daha da karmaşıklaştığını belirtmişti. Bu ülkedeki artan Rus askeri varlığı ABD’nin de dikkatini çekiyor. Amerikalı yetkililer, Rusya’nın birkaç gün önce Suriye’ye iki tank çıkarma gemisi ve kargo uçakları gönderdiğini belirtti. Adlarını açıklamayan ABD’li yetkililer, Rusya’nın bu ülkedeki niyetlerinin belirsiz olduğunu da ekledi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry son beş günde mevkidaşı Sergey Lavrov ile iki kez görüşmüş, Rus askeri faaliyetlerinin ülkedeki çatışmaları daha da şiddetlendirebileceği uyarısında bulunmuştu. Öte yandan Rusya’nın Suriye’ye havadan yaptığı yardımlar da mercek altında. ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby, Washington’un ortaklarından hava sahalarını kullanma talebi konusunda Ruslara zor sorular yöneltmelerini istedi. Türkiye hava sahasını kullanmaktan kaçınan Rusya, uçuş izni için Balkan devletlerine başvurmuş, ama ABD bu isteğin reddedilmesini istemişti. Bulgaristan, ancak Rus uçaklarının bir Bulgar havalimanında yüklerinin kontrolünün ardından izin verilebileceğini bildirmişti.

LAVROV: ANLAŞMALAR UYARINCA YARDIM EDİYORUZ

Rusya’nın Suriye’de artan askeri varlığına dair iddialara Kremlin’den dün yanıt geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Ortadoğu’daki müttefikine anlaşmalar uyarınca insani ve askeri yardım yaptığını belirtti. Lavrov, “Suriye’deki varlığımızı gizlemedik. Rusya, ilave adım atmıyor. Suriye ordusu topraklarındaki terör tehdidine karşı koyabilecek en etkili güçtür” dedi. Lavrov, ABD’li mevkidaşı John Kerry’nin Rusya’nın Esad’a desteğinin nihayetinde IŞİD’i güçlendireceğini çünkü destekçilerinin bu örgüte silah ve mali yardımı artırmak zorunda kalacağı konusunda endişeli olduğunu söylediğini aktardı. Rus Dışişleri Bakanı, “İşte, bu mantık alt üst olmuştur. Bir kez daha bu, istenmeyen rejimlere karşı savaşlarında teröristleri kullananları yatıştırma girişimidir. Bunun, muazzam bir hata olduğuna inanıyorum” dedi. Öte yandan Rus Kommersant gazetesine konuşan bir Rus hükümet yetkilisi bu ülkeye BTR tipi zırhlı muharebe araçlarıyla mayın sistemleri gönderildiğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle