GeriDünya Rumsfeld Türkiye'yi suçladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumsfeld Türkiye'yi suçladı

TBMM'de 1 Mart tezkeresinin reddedilmesini talihsizlik olarak niteleyen ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, bugünkü direnişi savaştan zarar görmeyen Kuzey Irak'taki Sünniler'in örgütlediğini söyledi.

Rumsfeld, "4. Piyade Tümeni, Türkiye üzerinden Irak'a giremediği için Kuzey Irak'taki Sünniler'i direnişi örgütlediğini söyledi.

Rumsfeld, CNN'e açıklamasında, 1 Mart tezkeresinin TBMM'de reddedilmesi üzerine ABD'nin 4. Piyade Tümeni'nin Türkiye üzerinden Irak'a kuzeyden giremediğini, bu durumda da savaştan etkilenmeyen Saddam Hüseyin'in Sünni ağırlıklı seçkin birliklerinin şimdiki direnişi örgütlediğini ileri sürdü.

Rumsfeld, “Savaşta yolunda gitmeyen işlerden biri, bizim 4. Piyade Tümeni'nin, Türkiye üzerinden kuzeyden Irak'a girememesi oldu. Bu yüzden de Bağdat'ın kuzeyindeki Sünniler, gerçek anlamda hiç savaşa girmedi. Ülkenin o bölgesinde bu kişilerin yetersiz bir kısmı yakalanabildi ve öldürülebildi. Yani bunlar, ABD ordusunun gerçek gücünü görmedi. Bugün Irak'ta mevcut direnişi birçok durumda ortaya çıkaranlar, işte bu kişiler. Dolayısıyla bana göre 4. Piyade Tümeni'nin kuzeyden Irak'a girememesi talihsizlik oldu” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle