GeriDünya Rumsfeld, Türk askeri gideceğini medyadan öğrenmiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumsfeld, Türk askeri gideceğini medyadan öğrenmiş

Özbekistan'ı ziyaret eden Savunma Bakanı Rumsfeld, ‘‘ABD mi Türk askeri istedi’’ sorusunu ‘‘Karar Türk hükümetinin’’ diye yanıtladı. Rumsfeld, Türk hükümetinin kararını medyadan öğrendiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Afganistan'a Türk askerinin gönderilmesinin, Türk hükümetinin kararı olduğunu söyledi.

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e önceki gece gelen ve dün Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından kabul edilen Rumsfeld, basın toplantısında, soruları yanıtları.

Rumsfeld, ‘‘Türkiye'nin Afganistan'a göndereceği askerlerin ne şekilde ve hangi amaçlarla kullanılacağı’’ yolundaki bir soru üzerine, ‘‘Benim başka ülkeler adına konuşmam doğru olmaz. Ben de Türk hükümetinin Kuzey İttifakı'nın eğitimi amacıyla Afganistan'a asker göndereceğini medyadan öğrendim. Bu konudaki açıklamayı Türkiye hükümetinin kendisi yapar’’ dedi.

Türk askerinin Afganistan'a gönderilmesinin ABD tarafından istenip istenmediğine ilişkin bir soru üzerine de Rumsfeld, ‘‘Bu, Türk hükümetinin kararıdır’’ dedi.

Rumsfeld, Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile yaptığı bu ikinci görüşmenin ‘‘verimli geçtiğini’’, Afganistan ve El Kaide konususunda ‘‘iyi bilgiler’’ aldığını söyledi. Terörle mücadelede Özbekistan'ın desteğini takdir ettiklerini belirten Rumsfeld, Afganistan'a yardımların sürdüğünü anlattı.

Afganistan'da Amerikan kara birliğinin olup olmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Rumsfeld, ‘‘Afganistan'da, subaylardan oluşan küçük bir birliğimiz var. Ancak bunlar, iletişim ve insani yardımın düzgün yapılabilmesi için bulunuyorlar’’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle