GeriDünya Rumsfeld: Irak'taki direnişin nedeni Türkiye
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumsfeld: Irak'taki direnişin nedeni Türkiye

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, 1 Mart Tezkeresi'ni gündeme getirerek, Irak’taki direnişin nedeni olarak Türkiye’yi gösterdi.

Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak savaşının 2’nci yılını tamamlaması nedeniyle ABC televizyonunda yayınlanan ‘This Week’ programı ve Fox News kanalında yayınlanan Pazar haberlerine katıldı.

2 yıldır süren Irak savaşını değerlendiren Rumsfeld, 2 programda da direnişin bastırılamamasının nedeni olarak Türkiye’yi gösterdi. Rumsfeld, “Eğer Türkiye, sınırları açarak askerlerimizi kuzeyden Irak'a sokmamıza müsaade etseydi direnişin boyutları bu kadar fazla olmayacaktı” dedi. Rumsfeld, “41’inci Piyade birliklerini Türkiye’den Kuzey Irak'a sokabilseydik, Irak'ta Saddam’ın Baas rejiminin direnişçilerini yakalar veya öldürebilirdik ve direnişi küçültebilirdik. Baas rejimi taraftarlarının kaçmasını engelliyebilirdik” diye konuştu. Bağdat’ın düşmesinin ardından, Saddama bağlı bazı gizli servis ajanları ve askeri ajanlarının Kuzey Irak'a yayıldığını söyleyen Rumsfeld, bunların hala aktif olduklarını iddia etti.

Rumsfeld, Irak'ta 152 bin asker bulunduğunu belirterek, bu sayının önümüzdeki haftalarda 135- 140 bin civarına indireceklerini sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle