Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rumları kızdıran taslak

  Hürriyet Haber
  01.09.2005 - 15:53 | Son Güncelleme:

  İngiltere’nin hazırladığı ve Kıbrıs Rum Kesimi tarafından kabul edilemez bulunan karşı deklarasyonun temel başlıkları belli oldu.

   Gül umutlu gitti
   "Sert deklarasyon" beklentisi

  AB Haber’de yayınlanan, İngiltere’nin karşı deklarasyon taslağında, Türkiye’nin deklarasyonunun tek taraflı olduğu hatırlatıldı. Taslakta, Türkiye’nin Gümrük Birliği uygulamasında 25 AB üyesi arasında "ayrımcılık yapmaması" uyarısı yer aldı.

  Kıbrıs Rum Kesimi’nin "dengesiz" ve "kabul edilemez" dediği karşı deklarasyonun temel maddeleri ise şu şekilde sıralanıyor:
  -Türkiye’nini deklarasyonu tek taraflıdır.

  -Türkiye tarafından yayınlanan deklarasyonun, protokolün öngördüğü yükümlülüklere herhangi bir hukuki etkisi bulunmamaktadır.

  -Kıbrıs Cumhuriyeti adada uluslararası hukuk bakımından yasal olan tek devlettir.

  -AB, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti de dahil olmak üzere AB üyesi devletlerle arasındaki ikili ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde ilerleme kaydetmesi gerektiğini hatırlatır.

  -Türkiye, protokolün uygulanmasında üye ülkeler arasında ayrımcılık yapmamalıdır."

  AVUSTURYA'DAN AB'YE MEKTUP
   
  Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, Viyana'nın Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki tavrıyla ilgili AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarına bir mektup gönderdiğini söyledi. AB Dışişleri Bakanları gayriresmi toplantısı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Plassnik, mektupta, Türkiye'ye tam üyeliğin yanı sıra başka bir seçenek sunulması çağrısında bulunduğunu ifade etti. AB'nin genişleme sürecinde halkların isteklerinin dikkate alınması gerektiğini belirten Plassnik, Türkiye'ye kapıların kapatılmasını istemediklerini, bununla birlikte Türkiye'ye bir seçenek sunulması gerektiğine inandıklarını söyledi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı