GeriDünya Rumlardan ‘Limanlar açılmazsa’ tehdidi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumlardan ‘Limanlar açılmazsa’ tehdidi

Gümrük Birliği ek protokol metninin Ankara tarafından imzalanacağı açıklanırken, Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, ‘Türkiye protokolü imzalar, ancak limanları gemilerimize açmazsa veto hakkımızı kullanırız’ tehdidinde bulundu.

Rum basınındaki haberlere göre, Yakovu şöyle dedi: ‘Türkiye’nin AB sürecinde, veto hakkımızı elimizde tutuyoruz. Görüşmelerin başlayacağı 3 Ekim’e kadar oy birliğini gerektirecek 3 durak var. Bunların en önemlisi, 26 Nisan’daki Ortaklık Konseyi toplantısı. Bir ülke bile muhalif kalırsa oybirliği kararı çıkmayacak ve Türkiye’nin katılım süreci kesilecek. Aday ülkeden beklenen, bir şey imzaladığında, bunu makul zamanda uygulamasıdır’

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün Arjantinli meslektaşı Rafael Bielsa ile düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine protokolün geldiğini ve imzalanacağını söyledi. Akşam saatlerinde de Kıbrıs Rum Kesimi’nin Gümrük Birliği’ne dahil edilmesine ilişkin ek protokolle ilgili sürecin başlatılabileceğine dair yanıt Brüksel’e gönderildi. Ankara’nın yanıtı AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Demiralp tarafından bugün komisyona iletilecek. Gül, ‘Uluslararası devletler hukuku ne söylüyorsa, bunun gerekleri yapılacak. Rum kesiminin tanınması söz konusu değil. Bu kalıcı çözüm ortaya çıkınca olacak’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle