GeriDünya Rumlardan AB'ye 'Türkiye' tehdidi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumlardan AB'ye 'Türkiye' tehdidi

Kıbrıslı Rumlar, Avrupa Birliği'nin KKTC ile Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nü ilerletmesi halinde Türkiye ile AB arasındaki müzakereleri bloke etmekle tehdit etti.

Kıbrıslı Rumlar ile AB arasında kapalı kapılar ardında yoğun Türkiye pazarlıkları yapılıyor.

ABHaber’e bilgi veren AB gözlemcileri, ''Hristofyas yönetiminin doğrudan ticaret tüzüğü’nin Avrupa Parlamentosu'nda ilerletilmesi durumunda 30 Haziranda açılması beklenen 'Gıda Güvenliği ve Bitki Sağlığı’ başlığı başta olmak üzere hiç bir müzakere başlığının açılmasına onay vermeyeceğini''AB tarafına ilettiğini ifade ettiler.

Avrupa Birliği Dönem Başkanı İspanya'nın,Türkiye'nin ‘Gıda Güvenliği ve Bitki Sağlığı’ faslının 30 Haziran tarihine kadar açılması konusunda harekete geçmesiyle, Kıbrıs ve Yunanistan'ın da söz konusu başlığın açılmasına, bazı beklentilerinin karşılanması çerçevesinde, olumlu yaklaştıkları bilgisi ABHaber’e aktarıldı.

AB Dönem Başkanı İspanya, Türkiye'nin ‘Gıda Güvenliği ve Bitki Sağlığı’ müzakere başlığının 30 Haziranda açılması için gerekli hızlandırma girişimlerini başlatmış görünüyor, müzakere başlıklarının açılmasını Doğrudan Ticaret Tüzüğü ile ilişkilendiren Kıbrıs da bu başlığın açılmasına olumlu bakıyor.

Kıbrıs'ın (Rumların) bu tutumunun sebebi, Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün Avrupa Parlamentosunda bekleme statüsünde bulunması ve Türkiye'nin söz konusu müzakere başlığının açılmasına onay vererek ‘iyi niyet’ gösterisinde bulunmak ve gerek Kıbrıs sorununun çözümü gerekse tüzük konusunda baskıların yoğunlaşacağı sonbaharda müttefik bulabilmek olduğu bildirildi. Ayrıca, Yunanistan'ın da aynı çerçevede hareket etme niyetinde olduğu görülüyor. Yunan Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Drutsas daha çnce yaptığı açıklamada, ‘AB'nin Türkiye'nin müzakere sürecine ilişkin vereceği mesajın istisnalar ya da özel uygulamalar şeklinde olmayacağını’ söylemişti.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle