GeriDünya Rumlarda AB sevinci
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumlarda AB sevinci

Avrupa Birliği (AB), 11 yeni üye alarak genişleme süreciyle ilgili çalışmaları dün resmen başlattı. Bu çerçevede, AB, Kıbrıs Rum yönetimiyle de üyelik görüşmelerini açtı.

Olay nedeniyle Kıbrıslı Rumlar, sevinç çığlıkları atarken, Rum radyosu, AB ile görüşmelerin başlamasının, kendileri için ‘tarihi bir gün’ olduğunu duyurdu. Toplantıda Rum kesimini, Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides temsil ediyor. Kasulides, Ada'dan ayrılmadan yaptığı açıklamada, görüşmelerin başlamasının ‘işin yarısının bittiği’ anlamına geleceğini söylemişti.

Kasulides, Brüksel'de yaptığı açıklamada da üyelik kapısının Rum kesimi için açık bırakılmasının, Rumlarla Kıbrıslı Türkler arasındaki anlaşmazlığı çözme olanağı vereceğini ileri sürdü. AB'ye çağrıda bulunan Kasulides, ‘üyeliğin, Kıbrıs sorununu çözmede yegane araç’ olduğunu iddia ederek, bu fırsatın tepilmemesini istedi.

SANTER : TEK ÜZÜNTÜ KONUSU TÜRKİYE

AB üyesi 15 ülkeyle, 10 aday ülke ve Kıbrıs Rum kesiminin dışişleri bakanlarının katılımıyla Brüksel'de başlayan toplantıların açılış konuşmasını, dönem başkanı İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook yaptı. Konuşmasında Türkiye ile ilgili olarak Cook, Türkiye'nin Avrupalı olduğunu ve AB adaylığının diğer aday ülkelerle aynı kriterler kapsamında değerlendirileceğini tekrarladı.

AB Komisyonu Başkanı Jacques Santer ise, genişleme konusundaki değerlendirmedesinde, ‘tek üzüntü verici noktanın Türkiye konusu olduğunu’ söyledi.

AB, yeni genişleme süreci kapsamında, 2005 yılına kadar tamamlamak planlarıyla Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Slovenya ve Kıbrıs Rum Kesimiyle tam üyelik müzakerelerini başlatıyor. İkinci genişleme dalgasına bırakılan ülkeler arasında ise Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Letonya ve Litvanya bulunuyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle