Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rumlarda AB endişesi

  Hürriyet Haber
  25.04.2004 - 10:35 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs'ta dün yapılan referandumlarda Annan planına yüksek oranda "hayır" diyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, bu kararın AB içinde getirebileceği bazı sonuçlardan endişeli.

  Rum kesimindeki gazetelerin büyük bölümü, dün ve bugün yaptıkları değerlendirmelerde, Brüksel'deki ortamın "olumsuzluğuna" dikkat çekerek, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un kısa süre içinde önemli sorunlarla karşılaşabileceğini belirtti.

  Rum kesiminde yapılan analizler çerçevesinde, Papadopulos'un üstesinden gelmesi gerektiği belirtilen sorunlar, ana başlıklar halinde şöyle:
     

  - AB ile ilişkiler: Uzmanlar, Rum yönetimi ile AB arasındaki ilişkilerin ciddi şekilde zedelendiğini kaydediyor ve yarın yapılacak AB dışişleri bakanları toplantılarıyla birlikte, Rum kesiminin AB içinde çok sayıda eleştiriye maruz kalacağını belirtiyor.

  - Kıbrıslı Türklerle ilişkiler: AB'nin KKTC'ye yönelik bazı açılımlar hazırlığında olduğunu bilen Papadopulos'un, bu önlemlerin önüne geçebilmek amacıyla, yeni önlemler paketi ilan edeceği belirtiliyor.

  - Kıbrıs sorununa ilişkin inisiyatifin geleceği: Uzmanlar, Papadopulos'un Annan planına "hayır" denmesinin müzakerelerin biteceği anlamına gelmediğini söylediğini, ancak bundan sonrası için nasıl bir strateji izleneceği konusunda da net tavır sergilemediğini ifade ediyor. Papadopulos'u bekleyen bir diğer "engel" de uluslararası toplumun ilgi ve sempatisini tekrar Kıbrıs konusuna çekebilmek.

  - Yeşil hattın yönetimi: Uzmanlar, Yeşil Hat'tın 1 Mayıs'tan sonra AB'nin sınırı olarak belirlenmesinin, "adanın bölünmesinin tescili" olarak değerlendirilebileceğine dikkat çekiyor.

  - BM Barış Gücü: Uzmanlar, bu konuya ilişkin görüşlerini şöyle değerlendiriyorlar; "Papadopulos, Annan planını reddederek, BM Genel Sekreteri ile, bürokrasiyle, uluslararası örgütlerle ve Güvenlik Konseyi'nin en önemli üyeleriyle karşı karşıya geldi. Kıbrıs sorununa ilişkin argümanların yıllardır dayandığı BM kararlarının ciddiyeti azalacak, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) Kıbrıs'tan gitmesi olasılığı doğabilecek."

  -ABD ile ilişkilerde çatlak: Papadopulos'un geçmişten bu yana kötü olan ABD ile ilişkileri, Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını veto etmesinden sonra daha da kötüleşmiş gibi görünüyor. ABD'nin, Rum yönetimi hükümetinin perde arkasından müdahale ettiğini düşündüğünü belirten uzmanlar, ilişkilerdeki güven bunalımının aşılması için adımlar atılması gerektiğine işaret ediyor.

  - Yunanistan ile ilişkiler: Yunanistan Başbakanı Kostas  Karamanlis, Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin Kıbrıslıların referandumda neye karar vereceklerinden bağımsız olarak ilerleyeceğini açıklamıştı. Öte yandan uzmanlar, Annan planında otonom politika takip eden Papadopulos'un, "Yunanistan'ın, Kıbrıs sorunu ve Türkiye ile ilişkileri birbirinden ayırmasına alışması gerekeceği" fikrini savunuyor.

  -Ekonomi: Rum kesiminin ekonomisi, son yıl içinde, pek çok temel göstergeye göre, Maastricht kriterlerinin altında seyrediyor. Irak savaşı nedeniyle şu ana kadar düşük seyreden turizm gelirleri, geçen yılki düzeyin yüzde 20 altında. Uyum maliyeti, AB'nin baskısı ve yaratılan kötü ortam nedeniyle 1974'ten beri ilk kez ciddi bir ekonomik kriz tehlikesi oluşuyor. Rum gazeteleri ve strateji uzmanları, diğerleriyle karşılaştırıldığında, Papadopulos'un en büyük zorluğu, ekonomi alanında yaşayabileceğini belirtiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı