GeriDünya Rumlara 'Komisyon'a başvurmayın' çağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumlara 'Komisyon'a başvurmayın' çağrısı

Kıbrıs Rum yönetimi Ulusal Konseyi, üç günlük maraton toplantısının son gününde, Başsavcı Petros Kliridis'in de katılımıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'nu tanıma kararını irdeledi ve toplantıdan, Rumların Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurmamaları için teşvik edilmeleri kararı çıktı.

Rum basınında yer alan haberlere göre, dünkü Rum Ulusal Konseyi toplantısında, AİHM'nin, Rumların 8 pilot davası hakkında verdiği karara tepki gösterme ihtimalinin neredeyse sıfır olduğu ve Taşınmaz Mal Komisyonu'nun Rum başvuruları için meşru iç yargı imkanı olarak tanımasının Rumlar için çok olumsuz bir olgu olduğu saptamasında bulunuldu.

Rum basınına göre, toplantıda alternatif seçenekler ve çözümler bulunamadı ve Rum yönetimi ile siyasi partiler, KKTC'de eski malı bulunan Rumları Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurmamaya teşvik etme konusunda uzlaştı.

Konsey toplantısı sonunda açıklama yapan Rum yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, “Rum yönetiminin, Rumların Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurmalarını, özellikle müzakere prosedürü varken uygun bulmadığını” ifade ederek, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Rumlara net mesajının bu olduğunu kaydetti.

Anamuhalefet Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) hariç, toplantıya katılan Rum siyasi parti temsilcileri de, toplantı sonunda Rumları, KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurmaktan kaçınmaya çağıran açıklamalar yaptı.

Rum Ulusal Konseyi'nde, Rumların KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurmaması gerektiği konusunda tam bir görüş birliği varken, bu konuda yol gösterecek bir ortak açıklama yapılmasının doğru olup olmadığı tartışıldı.

Rum basını bu duruma, “İstiyor ama yapamıyorlar. Vatandaşları Komisyon'a başvurmamaya çağırırlarsa AİHM'nin göstereceği tepkiden korkuyorlar. Ulusal Konsey, AİHM'ne kötü görünmek istemedi” yorumunu yaptı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle