Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rumlar Straw’u umursamadı

  Derleyen: Mehmet SÜMER
  26.01.2006 - 09:06 | Son Güncelleme:

  Jack Straw’un Kıbrıs ziyaretini Rum yönetimi umursamadı. 'Hamas hala sizin ölmenizi istiyor.' İngiltere’de kanser tedavisinde çifte standart. İşte dünya basınında öne çıkan konular.

  İngiliz Daily telegraph gazetesi dışişleri bakanı Jack Straw’un Kıbrıs ziyaretinin Rum yönetimi tarafından umursanmadığını yazıyor. Gazete Jack Straw KKTC cumhurbaşkanı Talat ile görüştüğü için Rum yönetimi tarafından reddedildi derken Kıbrıslı Rumların da Straw’a “Evine git” diye bağırdıklarını bir kadının da şemsiyesini dışişleri bakanının arabasına fırlattığını yazıyor.

  The Financial Times gazetesi de Kıbrıs ile ilgili haberinde Türkiye son girişimi ile Kıbrıs konusunda inisiyatifi eline almak istiyor yorumunda bulunuyor. FT Abdullah Gül’ün açıkladığı yeni eylem planının İngiltere dışişleri tarafından da memnuniyetle karşılandığını ancak planın başarısının BM’nin konuya ilgi göstermesine ve tarafların masaya oturmak istemesine bağlı olduğu yorumunu yapıyor.


  İNGİLTERE'DE KANSER TEDAVİSİNDE ÇİFTE STANDART

  İngiliz The Independent gazetesinin bu sabahki manşet haberinde ülkenin değişik yerlerindeki kanser hastalarına uygulanan tedavilerin aynı kalitede olmadığı ifade ediliyor. Haberini konu ile ilgili oluşturulan meclis araştırma komisyonuna dayandıran gazete, komisyonun bugün yapacağı açıklamada ülkede kanser tedavisinde eşitsizlik olduğunun ortaya çıktığını yazıyor. Gazete farklı bölgelerde uygulanan tedaviler nedeniyle birçok hastanın kısa süre içerisinde yaşamını kaybettiğine dikkat çekiyor. Independent, komisyon raporuna göre aynı türden kanser vakası görülen hastaların ülkenin bazı bölgelerinde daha uzun süre yaşamasına karşın bazı bölgelerde ise kısa sürede öldüklerinin tespit edildiğini belirtiyor. Bu oranın bazen iki katına kadar yükseldiği ifade ediliyor. Gazetenin aktardığı ulusal istatistik enstitüsü verileri de çok çarpıcı. Enstitü “eğer İngiltere’nin her yerinde kanser vakalarındaki ölüm oranı, doğru yöntemlerin kullanıldığı alanlardaki kadar olsaydı, geçen yıl gerçekleşen 25 bin ölümden 17.500’ün önüne geçilebilirdi diyor.

   

  Ve İngiltere şu aralar bu sağlık skandalı dışında bir de yolsuzluk konusunu tartışıyor. The Daily Telegraph gazetesinin ilk sayfasından aktardığı haberinde İngiliz parlamenter George Galloway, BM tarafından Saddam Hüseyin yönetimine karşı uygulanan gıda karşılığı petrol programında yolsuzluk yapmakla suçlanıyor. Gazete Galloway hakkında bu suçtan ötürü soruşturma açılmasına kesin gözüyle bakıldığını yazıyor.  Bu konuda ilginç bir olay da şu; Galloway ile Daily Telegraph arasında gazetenin Galloway’i, Saddam rejiminden para aldı diye suçlaması nedeniyle bir tazminat davası vardı. Aynı gazete dün açıklanan mahkeme kararı ile Galloway hakkında yayınladığı haber ile ilgili davayı kaybetti. Ve tüm bu gelişmelerin ortasında bir başka İngiliz gazetesi The Sun da Galloway’in Saddam Hüseyin’in oğlu Uday ile çekilmiş bir fotoğrafını yayımladı. İngiliz parlamentosu yolsuzlukları araştırma komiyonu şimdi Amerikan yönetiminden ve BM’den gıda karşılığı petrol programı ile ilgili dokümanları isteyecek ve soruşturma açılıp açılmamasına karar verecek. Daily Telegraph bu sürecin birkaç ay süreceğini belirtiyor.

   
  İSRAİL BASINI: HAMAS HALA SİZİN ÖLMENİZİ İSTİYOR!/images/100/0x0/55ea51b5f018fbb8f8781d21

   
  Ha’aretz gazetesi El Fetih’in Hamas’ın önünde olduğunu ancak aradaki farkın çok küçük olduğunu yazıyor. Gazetenin verdiği sandık başı anket sonuçlarına göre 132 koltuklu parlamentoda El Fetih 58, Hamas ise 53 milletvekili çıkaracak. Bu sonuçlar hiçbir partinin tek başına iktidar olamayacağını işaret ediyor. Ha’aretz ise bu sonuçların ardından Hamas’ın hükümet kuracağı yorumunu yapıyor. Gazete İsrail yönetiminin seçim sonuçlarına ilişkin herhangi bir açıklama yapmama kararı aldığını belirtiyor. Ve Ha’aretz’de bu sabah Hamas ile ilgili ilginç bir köşe yazısı var. Yazının başlığı “Hamas hala ölmenizi istiyor mu?” Sorunun cevabı. Evet ölmenizi istiyor. Ancak bu dünya çapında bir hareket çünkü sizin ölmenizi isteyen Hamas’takiler, sizin ölmenizi isteyen Şam’dan, sizin ölmenizi isteyen Bağdat’tan sizin ölmenizi isteyen Beyrut’tan ve sizin ölmenizi isteyen Tahran’da emir alıyorlar. Yazı şu yorumla devam ediyor. Hamas şimdi parlamentoya ve hatta belki de kabineye girecek ama bu onların sizin ölmenizi istedikleri gerçeğini değiştirmeyecek…

  The Wall Street Journal gazetesi ise Amerika Birleşik Devletleri başkanı George Bush’un seçime ilişkin yorumuna yer veriyor. George Bush WSJ’ye verdiği demeçte “İsrail’i yok etme arzusundan vazgeçmediği sürece Hamas ile ilişkiye girmeyeceğiz. Bir siyasi partinin güvenilir olması için bana göre barıştan yana olması gerekir” diyor.

  AMERİKAN FİRMALARINDAN TEFLON ÜRETİMİNDE YENİ KARAR
   

  The Washington Post gazetesinin haberine göre aralarında DuPont’un da bulunduğu 8 büyük firma 2015 yılından itibaren teflon ürünlerin imalatında perfluorooctanoic acid maddesini kullanmama kararı aldı. Gazete söz konusu firmaların diğer tüm firmaları da bu maddenin kullanımından alıkoymak için çaba sarf edeceklerini yazıyor. Perfluorooctanoic acid maddesinin bazı kanser hastalıklarına ve hamile kadınlarda düşüğe neden olduğu belirtiliyor.

  /images/100/0x0/55ea51b5f018fbb8f8781d23DÜNYA EKONOMİK FORUMU'NUN AÇILIŞINI ALMANYA BAŞBAKANI MERKEL YAPTI

  Alman Die Welt gazetesi Almanya başbakanının açılış konuşmasında 2 binden fazla katılımcıya seslenerek yaratıcı çözümler istediğini yazıyor. Gazete Merkel’in konuşmasında Almanya’daki işsizlik sorununa değindiğini ve kendilerinin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmalarına karşın en büyük sorunlarının işsizlik olduğunu söylediğini yazıyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı