GeriDünya Rumlar Fransa'ya ateş püskürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumlar Fransa'ya ateş püskürüyor

AB ile müzakerelerin başlamasına 1 aydan az bir süre kala İngiltere ile Fransa'nın karşı deklarasyon konusunda büyük mesafe katetmesi  Rum Yönetimi'ni kızdırdı. Rum Yönetimi Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, "Fransa Güney Kıbrıs’ı kendi iç meseleleri için kullandı" dedi.

UMUTLAR KIRILDI

Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlaması öngörülen 3 Ekim tarihi yaklaşırken, Fransa ile Güney Kıbrıs arasında da ilişkiler giderek geriliyor. Bir süre öncesine kadar, Fransa’nın Türkiye’ye karşı sertleşen tavrı, Güney Kıbrıs’a ’Müttefik buldum’ umudu vermiş ve Rum yönetimi Türkiye’ye yönelik sert bir karşı deklarasyon ve katı müzakere şartları getirebileceğini düşünmeye başlamıştı. Ancak Fransa ile İngiltere arasında Türkiye için olumlu sonuçlanabilecek görüşmeler yapıldığına ilişkin haberler, Güney Kıbrıs’ın da ’umutlarını suya düşürdü’.

‘FRANSA GÜNEY KIBRIS’I KULLANDI’

Paris ile Londra arasındaki olumlu görüşmelerden rahatsız olan Rum Yönetimi dışişleri bakanlığı bir açıklama yaparak, "Fransa Güney Kıbrıs’ı kendi iç meseleleri için kullandı" dedi. Bu açıklamadan rahatsız olan Fransa ise Güney Kıbrıs’taki temsilcisi Hadelin de La Tour-du-Pin aracılığıyla Rum yönetimine sert bir cevap verdi.
Fransız temsilci, Güney Kıbrıs’ın Politis gazetesine verdiği röportajda hem Rum hükümeti hem de kamuoyuna sert bir dille seslendi. Tour-du-Pin, AB’nin, Türkiye’ye cevaben hazırlamaya çalıştığı karşı deklarasyonla ilgili olarak, "Anlaşmaya varmak üzereyiz ve basın aracılığı ile Kıbrıs halkı ve hükümetine mesaj gönderiyoruz. Mesajımız şudur: ’Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (Güney Kıbrıs) bu cevap metnini kabul etmesini umuyor, istiyor ve talep ediyoruz" diye konuştu.

’İSTERSENİZ AB DIŞINDA KALIN’

Gazetenin "Peki metinde ’Türkiye Kıbrıs’ı tanısın’ şeklinde bir şart konulacak mı?" sorusuna Fransız temsilci, "Bu, AB ülkelerinin siyasi bir metni. Anlaşma ya da garanti belgesi değil" dedi ve Rum kamuoyuna seslenerek "Eğer Rumların bu metne olumlu yaklaşımı yoksa o zaman bir kulübün üyesi olmasının da bir manası yok. En iyisi katılmaması. Dışarıda kalması" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle