GeriDünya Rumlar: Erdoğan Kıbrıslı Türkleri aşağıladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumlar: Erdoğan Kıbrıslı Türkleri aşağıladı

Türkiye ile KKTC arasındaki siyasi tansiyon, Brüksel’e taşındı. Rumlar, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı AB’ye şikayet etti.

ABHaber, Kıbrıslı Rumların, son günlerde Türkiye ile KKTC arasında artan siyasi tansiyonu, yoğun bir şekilde AB gündemine taşımaya başladığını bildirdi.
Avrupa Parlamentosu Sol grup üyesi Kıbrıslı Rum Takis Hadjigergiou, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile Avrupalı parlamenterlere mektup göndererek Başbakan Erdoğan’ı şikayet etti.
Başbakan Erdoğan’ın KKTC’de 28 Ocak’ta yapılan miting konusunda Türkiye karşıtı pankart ve sloganlar ile ilgili yaptığı açıklamalar için “kabul edilemez” diyen Hadjigergiou, Türkiye’nin KKTC’deki mitinge müdahalesinin “haksız ve yanlış” olduğunu öne sürerek, Erdoğan’ın Kıbrıslı Türklere yönelik açıklamasını “aşağılayıcı” olarak da niteledi.


Birleşelim

Öte yandan DİSİ’li Rum parlamenter Christos Pourgourides ise Kıbrıslı Türkler ile Türkiye arasında artan siyasi tansiyonu, Kıbrıslı Türkler için ikilem olarak değerlendirdi. KKTC’nin, ekonomik açıdan çalışanlar ve emeklilerin ücretlerini ödeyemeyeceğini söyleyen Pourgourides, Kıbrıslı Türkler için tek yolun birleşme olduğunu iddia etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle