Dünya Rumlar, BM’ye atıf istemiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumlar, BM’ye atıf istemiyor

İngiltere ile Fransa’nın, Kıbrıs deklarasyonuyla ilgili bulduğu uzlaşma formülü Rumları kızdırdı. Türkiye’den ‘üyelik öncesi tanıma talep eden’ deklarasyonda BM’nin çözüm çabalarına atıfta bulunulmasına Rumlar itiraz ediyor.

AVRUPA Birliği’nin yayınlayacağı ‘Kıbrıs Deklarasyonu’nda, BM’nin çözüm çabalarına atıfta bulunacak olması Rumları kızdırdı. İngiltere ise diplomatik çabalarını Rumlardan daha çok Fransızlara yönlendirdi ve deklarasyonda ‘tanıma’ ifadesine, ‘Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin tüm üyelerini tanımadan birliğe katılamayacağı’ şeklinde yer vereceği öğrenildi. Belgede ayrıca, tanımanın mümkün olduğu kadar erken gerçekleşmesinden memnuniyet duyulacağı ifade edilecek. İngiltere, Fransa ile mutabakata vararak, Rumları yalnız bırakmayı amaçlıyor.

AMAÇ AB’YE TAŞIMAK

Kıbrıs Rum Kesimi ise, deklarasyonda çözümün Birleşmiş Milletler nezdinde yürütülecek görüşmelerle sağlanabileceğine yönelik ifadelerin deklarasyonda yer almamasını istiyor. Böylelikle sorunun AB bünyesine taşınmasını amaçlıyor. Ancak AB Dönem Başkanı İngiltere, deklarasyonda BM’ye atıfta bulunulması konusunda 24 ülkeyi ikna etmiş durumda.

Rumlar ayrıca, Türk liman ve havaalanlarının belirli bir tarihe kadar Rum gemi ve uçaklarını açılmasını istiyor ve buna uyulmaması halinde, müzakerelerin askıya alınmasını talep ediyor. Liman ve havaalanlarının Rum gemi ve uçaklarına açılması konusunda AB genelinde bir uzlaşı bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle