GeriDünya Rumlar beni aldattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumlar beni aldattı

Avrupa Parlamentosu’nda Kıbrıs raporu görüşülürken konuşan AB Komiseri Verheugen, Rum Lider Papadopulos’u yerden yere vurdu. Verheugen, aldatıldığını belirterek, ‘Tam ticari bir tutum. Onlara güvenmenin sıkıntısını yaşıyorum’ dedi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Günter Verheugen, ‘Kendimi Rumlar tarafından aldatılmış hissediyorum’ dedi. Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda Kıbrıs raporunun görüşülmesi sırasında konuşma yapan Verheugen, özellikle Kıbrıs Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos’u hedef aldı ve tutumuna yoğun eleştiri getirdi.

AB’nin, Helsinki zirvesinde Kıbrıs’ın üyeliğine karar verirken ‘tarafların tutumunun gözönüne alınacağı’nı belirttiğini ve son duruma kadar Rumların ‘Annan Planı’nı benimser’ tutum içinde olduğunu söyleyen Verheugen şöyle konuştu:

‘Papadopulos, Annan Planı’nı benimser tutum içindeyken, şimdi iki kesimlilik ve eşitlik gibi ana hatlarına bile karşı çıkıyor. Halkına bu plana hayır oyu verilmesi çağrısı yapıyor. Ticari bir tutum içinde. Yapılan görüşmelere uymuyor. Kendimi aldatılmış hissediyorum. Onlara güvenmenin sıkıntısını yaşıyorum.’

30 BİN ASKER İLELEBET KALIR

Verheugen,
Rum tarafının kuzeydeki askerleri ve göçmenleri ret gerekçesi olarak gösterdiğini söyledi ve ‘Annan Planı’ndan daha iyisi olmayacak. Eğer plan reddedilirse, 30 bin asker adada ilelebet kalacak. Belki 100 bin göçmen daha gelecek’ diyerek, planın onaylanması çağrısı yaptı. Verheugen ayrıca, Rum kesiminde basın üzerindeki ‘sansür’ uygulamasına da değindi ve ‘Hiçbir zaman bir AB ülkesinde böylesi yaşanmadı’ dedi. AB Temsilcisi, Rumlara yönelik yaptığı çağrıda, ‘Annan Planı’nı onaylayın ve dünya barışını benimseyen bir ülke kimliğiyle AB üyesi olun’ ifadesini kullandı.

İZOLASYONDAN KURTARIRIZ

AB Komisyonu’nun Dış İlişkilerden sorumlu Temsilcisi Chris Patten de yaptığı konuşmada, ‘Verheugen’in aldatılmış olma hislerini hepimiz yaşıyoruz ve hepimiz paylaşıyoruz’ dedi. Patten, referandumda güneyin olumsuz, kuzeyin ise olumlu oy vermesi halinde, Kıbrıslı Türklerin cezalandırılmayacağını, içinde bulunduğu izolasyona son vermek için AB Komisyonu olarak bir ‘öneri’ getireceklerini de kaydetti.

AP’DEN EVET ÇAĞRISI

Bu arada Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, Kıbrıslı Türk ve Rum halkına referandumda ‘evet’ oyu kullanma çağrısı yapan tasarıyı onayladı. 30 oya karşılık 422 oyla kabul edilen karara 47 kişi çekimser oy kullandı. Onaylanan kararda, Annan Planı ‘son tarihi fırsat’ olarak değerlendirildi ve alternatifinin ‘çözümsüzlük’ olduğu belirtildi.

ATİNA’DAN TEPKİ

Bu arada Verheugen’in sert konuşma Atina ve Lefkoşa’da bomba gibi patladı. Yunan TV’leri konuşmaya geniş yer verdiler. Papadopulos’un sözcüsü de tepki göstererek, hiçbir söz vermediklerini bildirdi.

Girne’ye evet Denktaş’a hayır

KIBRIS Rum kesiminde ana muhalefet partisi DİSİ’nin liderliğindeki evet cephesi ilk gösterisini dün akşam düzenledi. Lefkoşa’nın Rum kesimindeki Eleftheria meydanında düzenlenen gösteriye Rum, Yunan ve AB bayraklarıyla iki bin kişi katıldı. Göstericiler, ‘Girne’ye evet, Magosa’ya evet, Denktaş ve Papadopulos’a hayır’ sloganları attılar. Gösteriye katılan DİSİ onursal Başkanı Glafkos Klerides, yaptığı konuşmada, referandumda hayır denmesinin 60’lı yılların karanlığına dönüş anlamına geleceğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle