GeriDünya Rumlar Avrupa Mahkemesi'ne gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumlar Avrupa Mahkemesi'ne gidiyor

Avusturya'nın liberal sağ eğilimli günlük gazetesi Die Presse'ye özel demeç veren Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, “Türkiye'nin Gümrük Birliği Uyum Protokolü'ne ilişkin yayımladığı deklarasyon için Avrupa Yüksek Mahkemesi'ne başvuracaklarını” söyledi.

“Hukuki açıdan ek protokolün, Gümrük Birliği'nin altına atılan imzayı geçersiz kıldığını” ileri süren Yakovu, “Bu yüzden bizim görüşümüze göre giriş müzakerelerine başlanamaz. En azından 5 üye ülke 'Kıbrıs' ile aynı hukuki görüşü paylaşıyor” iddiasında bulundu.

Yakovu bir soru üzerine şu yanıtı verdi:

“Avrupa Mahkemesi hukuki duruma açıklık getirmelidir. Ancak birçok üye ülke Avrupa Mahkemesi'nin devreye girmesini istemiyor. Öncelikle de bu 3-4 ay süreceği için müzakereleri daha fazla ertelemek istemiyorlar. Eğer Kıbrıs'ın, Türkiye'nin tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini benimsemesi isteniyorsa hukuk danışmanlarının da Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne attığı imza ile 'Kıbrıs'ı fiilen tanıdığını ve bunun hukuki açıdan geçerli olduğunu tespit etmesi gerekir. Ancak ondan sonra duruma bakarız.”

Türkiye'nin Ankara protokolünü ne kadar uyguladığının her 6 ayda bir gözden geçirilmesini istediklerini belirten Yakovu, “Müzakerelere vetoyla girmeyeceğiz, ama tutumumuz zamanla değişebilir” diye konuştu.

Yakovu bir soru üzerine, “Başka zorluklar çıkmaması halinde müzakere tarihinin 3 Ekim olarak kalabileceğini” kaydetti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle