GeriDünya Rumlar askeri tatbikatı iptal etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumlar askeri tatbikatı iptal etti

Rumlar askeri tatbikatı iptal etti
refid:12209943 ilişkili resim dosyası

Kıbrıs'taki görüşmelerin olumsuz etkilenmemesi için Rum kesimi askeri tatbikatı iptal etti.

Kıbrıs Rum yönetiminin, Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) tarafından her yıl icra edilen “Nikiforos” (muzaffer) tatbikatını, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da iptal edilmesini düşündüğü bildirildi.

Rum Filelefetheros gazetesinin haberine göre, Rum yönetimi “Nikiforos” tatbikatının iptal edilmesine ilişkin niyeti konusunda RMMO komutanlığını bilgilendirdi.

RMMO'nun tüm birimlerinin yanı sıra seferilerin katılımıyla deniz, hava ve karada, zaman zaman Yunanistan'dan unsurların da katılımıyla icra edilen tatbikatın iptal edilmesi konusu, bir sonraki Rum bakanlar kurulu toplantısında ele alınacak.

Rum yönetiminin, tatbikatın iptal edilmesine ilişkin girişimi konusunda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a bilgi vermesinin de beklendiği belirtilen haberde, girişimin Kıbrıs görüşmelerinde olumsuzluk yaşanmaması çabalarına dayandığı kaydedildi.

Ancak “Nikiforos”un yerine küçük çaplı bir tatbikatın yapılmasının düşünüldüğü belirtildi. Kıbrıs Rum tarafı ve KKTC, sonbaharda icra edilen “Nikiforos” ve “Toros” tatbikatlarını geçen yıl karşılıklı olarak iptal etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle