GeriDünya Rumlar, Arestis davasında temyize gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rumlar, Arestis davasında temyize gidiyor

Kıbrıs Rum Kesimi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin(AİHM) Xenides Arestis davası ile ilgili kararını temyize götürmeye karar verdi.

Kıbrıslı Rum Xenides Arestis’in KKTC’deki malları hakkında AİHM’de açtığı davada AİHM’in Rum vatandaşı Xenides Arestis’in malları konusunda somut bir karar almayıp Türk kesimine çözüm için 3 ay süre tanımasıyla ilgili kararı temyize götürme kararı aldı.


"Kıbrıs Gazetesi"nin haberine göre Kıbrıs Rum Yönetimi hukuk bürosu, "AİHM’in Arestis kararına yanıt verilmemesi durumunda, başvuruların kaybedilmesiyle kalınmayacağı ve etkilerinin en azından kuzeydeki eski  Rum mallarının yönetimi konusunda KKTC’yi tanımakla eşdeğer olacağı sonucuna vardıklarını" belirtti.

Temyize gidilmemesi veya temyizin  reddedilmesi durumunda Arestis kararının kesinleşeceğini belirten hukukçular grubu, böyle bir durumda kararın Kıbrıs sorununun mülkiyet bölümüne etkilerinin "çok dramatik olacağı" yorumunu yaptı.

'TEK ÜMİDİMİZ TEMYİZ'

Rum gazetesi Politis de manşetten verdiği haberi, "Hükümetin hukukçular grubu Arestis  kararını inceledi. AİHM’de temyize gidiyoruz. Karara yanıt verilmezse sahte devleti tanımaya sürükleneceğiz. Tek ümidimiz temyiz. Daha kötüsü olamazdı" şeklinde duyurdu.

Haberde, "Arestis davasındaki kararı tersine çevirmede tek ümit temyize götürülmesidir. Temyize kararın verilmesinden itibaren üç ay içinde yani 22 Mart 2006’ya  kadar gidilmesi gerekiyor. Karar, Rumların mülkiyetle ilgili insan hakları ihlallerinden Türkiye’nin sorumlu olduğu açıkça ortaya koysa da aslında, kendisini (Türkiye’yi) AİHM’deki mülkiyet başvuruları sorunundan sonsuza dek kurtarıyor" ifadeleri yer aldı.

OTELLER DE MAHKEMELİK

Öte yandan Fileleftheros gazetesi de, "Yasa dışı otellerin acenteleri ve turistler sanık sandalyesine, mal sahipleri yargıya başvuruyor. Konuyla, Dışişleri Bakanlığı ve hukuk dairesi ilgileniyor" haberinde, Rum Dışişleri Bakanlığı ve Rum Hukuk Dairesi’nin; KKTC’de eskiden otelleri bulunan veya eski malları üzerine otel inşa edilen Rumların yargı başvurularının sonuç getirici şekilde ileri götürülebilmesi yöntemleri üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Rum Turizm Kurumu (KOT) Başkanı Fotis Fotiu, Fileleftheros’a yaptığı açıklamada yalnız KKTC’nin verdiği tapularla otellerin yeni sahipleri konumuna gelen kişilerin değil, bu otelleri ziyaret eden turistlerin ve  bunlar için ziyaretler düzenleyen turizm acentelerinin aleyhine de mahkemeye başvuracaklarını söyledi.

Haberde bu gelişmenin Kıbrıs Turizm Kurumu’nun yurtdışında kullanıldığı argümanlardan birine zemin kazandıracağı ve  pek çok turizm acentesinin "işgal bölgelerinin yasa dışı otellerinde" turizmi ileri götürmelerini engelleyeceği yorumunu yapıldı.

Haberde, "Dahası, Avrupa yargısının ’giyotini’ de münferit ziyaretlerde bulunacak turistler konusunda sonuç getirici şekilde işleyecek" ifadeleri yer aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle