GeriDünya Rum yönetiminden Türkiye'ye sıcak AB mesajı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum yönetiminden Türkiye'ye sıcak AB mesajı

Rum yönetiminden Türkiye'ye sıcak AB mesajı

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, temaslarda bulunmak amacıyla Kıbrıs’a geldi. Schulz temasları çerçevesinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiads ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştü. Anastasiadis basın toplantısında "Türkiye’nin üyelik sürecinin ilerlemesini herkesten fazla istiyoruz" dedi.

AP Başkanı Martin Schulz ilk olarak Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüştü. Rum Başkanlık sarayında gerçekleşen görüşme sonrası Schulz ve Anastasiadis ortak basın toplantısı düzenlediler.

Schulz’la faydalı bir görüşme yaptıklarını dile getiren Anastasiadis, Schulz’a Kıbrıs sorununun çözümüne verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, Kıbrıs’ta bulunacak bir çözümün AB kural ve prensipleriyle uyumlu olması gerektiğini ifade etti. Anastasiadis, Türkiye’nin AB’ye karşı yükümlülüklerini yerine getirmesinin Türkiye’nin AB yolunda ilerleme kaydetmesini sağlayacağından da bahsederek, "Biz Türkiye’nin üyelik sürecinin ilerlemesini herkesten fazla istiyoruz" şeklinde konuştu. Mülteci göçlerinin Türkiye’nin AB üyelik süreciyle ayrı değerlendirilmesi ve ilişkilendirilmemesi gerektiğini de yineleyen Anastasiadis, bunu Avrupa Konseyi Başkanı’nın Kıbrıs ziyareti sırasında da belirttiğini, Türkiye’nin 'Kıbrıs Cumhuriyeti' ile ilgili ek protokollerin hayata geçirilmesi de dahil yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

MÜZAKERE SÜRECİNE TAM DESTEK
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise konuşmasında, AB içerisindeki birçok sorunun en önemlilerinden birinin de Kıbrıs sorunu olduğunu ifade ederek, Kıbrıs’ta -AB içerisinde stratejik önemli bir yeri olmasından dolayı- bulunacak bir çözümün tüm bölgede sabitleyici bir rol üstleneceğini vurguladı. Devam eden müzakere sürecine tam destek verdiklerini belirtip, bunun eşsiz bir şans olduğunu hatırlatan Schulz, müzakerelerin Kıbrıslıların yürüteceği bir süreç olduğunun da bilinmesini istediğini, Kıbrıs’a geliş nedeninin detaylara inilen ve daha da zorlaşan süreci daha iyi görüp anlamak olduğunu bildirdi. Geçen yıl içinde Kıbrıs sorununda inanılmaz büyük ilerlemeler kaydedildiğini, bundan 2 yıl önce böylesi bir ilerlemeyi kimsenin tahmin edemeyeceğini de kaydeden Schulz, seçimler öncesi Rum parlamentosuna hitap edecek olmanın da kendisi için onur olacağını sözlerine ekledi.

Daha sonra Adanın Kuzeyine geçen AP Başkanı Martin Schulz, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı sarayında bir araya geldi. Görüşme sorası Mustafa Akıncı Schulz ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi.

Akıncı görüşmenin hep birlikte yer alacakları Avrupa ailesinde ortak bir geleceği paylaşmak adına yararlı bir görüş alışverişi olduğunu belirtti

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’la görüşmesinin, AB’nin çok önemli kuruluşlarından birisi olan AP ile Kıbrıslı Türkler arasındaki ilişkinin daha iyi bir noktaya gitmesi yolunda ve hep birlikte yer alacakları Avrupa ailesinde ortak bir geleceği paylaşmak adına yararlı bir görüş alışverişi olduğunu belirtti. 

Adada temasları çerçevesinde Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Antropoloji Laboratuarını da ziyaret etti. Kayıp Şahıslar Komitesi üyeleri ve çalışmaları yürüten kişilerin temsilcileriyle bir araya gelmek gibi eşsiz bir şans elde ettiğini kaydeden Schulz, gördüklerinden etkilendiğini ve sadece AP olarak desteklerinin devamıyla ilgili garanti değil, kişisel teşekkürlerini de sunduğunu söyledi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle