GeriDünya Rum Yönetimi deklarasyonu bloke etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum Yönetimi deklarasyonu bloke etti

Bir buçuk aydır Kıbrıs deklarasyonuyla uğraşan AB, Rumlara esir düştü. İngiltere’nin önceki gün ‘tamam anlaştık’ dediği deklarasyon dün Rum Yönetimi tarafından bloke edildi. Rumlar ‘BM’de çözüm’ ifadesi çıksın istiyor.

KIBRIS Rum Cumhuriyeti, önceki AB Dönem Başkanı İngiltere’nin üzerinde ‘uzlaşmaya’ varıldığını açıkladığı ‘Kıbrıs Deklarasyonu’nu bloke etti. Kıbrıslı Rumlar, deklarasyonda BM bünyesinde çözüm çabalarına atıfta bulunulan ifadelerin metinden çıkarılmasını talep etti ve ‘Aksi taktirde tanımaya yönelik çağrının hiçbir anlamı olmaz’ dedi. Rumlar, ayrıca, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında ‘yol haritası’ niteliği taşıyan Müzakere Çerçeve Belgesi’nde tanınmaya yönelik çağrının yer almasını istedi. Hukuki bağlayıcılığı bulunan belgeye böyle bir ifadenin girmesiyle, Türkiye’nin önüne ‘Kıbrıs şartı’ çıkarılması amaçlanıyor. Dün yapılan AB toplantısında Kıbrıs Rumları’nın temsilcisi, deklarasyona yönelik son kararı Tasos Papadopulos’un vereceğini belirterek, ‘Henüz onun onayını almadık’ dedi.

MÜZAKEREYE TEHDİT

Dün gerçekleşen AB Tarım Bakanları toplantısının gündemine sunulması beklenen ve AB Konseyi adına tarım bakanlarının onaylamasının öngörüldüğü deklarasyonda, Rumlar lehine değişiklikler yapılmasına rağmen, Güney Kıbrıs ‘çekincesini’ korudu. Önceki gün üzerinde anlaşmaya varıldığı açıklanan ve Türkiye’ye ‘katılım sürecinde tanıma’ çağrısının yapıldığı deklarasyonun ‘BM’ bölümüne Rumlar’dan itiraz geldi. Deklarasyon taslağında sorunun çözümü için Birleşmiş Milletler nezdinde sürdürülecek görüşmelerin desteklendiği belirtilmişti. Rumlar bu ifadelerin çıkarılmasını, sorunun çözümünün Avrupa Birliği bünyesine daha fazla kaydırılmasını ve çözümden söz etmek yerine, sadece tanınma çağrısıyla yetinilmesini istiyorlar.

Söz konusu taslakta, ayrıca Türkiye’den, liman ve havaalanlarının Rumlara açması talep ediliyor ve Gümrük Birliği’ne eksik uyması halinde bu durumun müzakerelerin bütününü etkileyeceği uyarısı yapılıyor.

Rumların deklarasyonu bloke etmesine karşın Papadopulos, AB’nin bütün üyelerinin 3 Ekim’de Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanmasını kabul ettiğini söyledi. Papadopulos, gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘AB içinde katılım müzakerelerinin 3 Ekim’de başlamaması gerektiğini söyleyen bir ülke yok’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle