GeriDünya Rum ve Yunan tüzükten memnun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum ve Yunan tüzükten memnun

Avrupa Birliği daimi temsilcilerinin önceki gün Brüksel’de yedi saat süren sert tartışmalar sonucunda kabul ettiği yeni Kıbrıs tüzüğü, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nde memnuniyetle karşılandı.

Atina ve Lefkoşe’ye göre, KKTC’ye 30 yıldır uygulanan ekonomik ve ticari tecrit ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin onayıyla’ yumuşatıldı ama kalkmadı. Ambargonun tamamen kaldırılmasını savunan İngiltere uzlaşma formülünü kabul etti ve tüzüğün 4, 8 ve 9’uncu maddelerinde Kıbrıs Cumhuriyeti’ne (Rum Kesimi) açıkça atıf yapıldı. AB, Kuzey’deki havaalanları ve limanların açılmasına ilişkin kararı da almadı. Konuyu daha sonraki aylara bıraktı. Yunan basını, ‘İlk söz Lefkoşe’nin olacak. Türklere Yeşil Hat üzerinden sağlanan ticaret serbestisi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin onayıyla yapılacak’ diye yazdı. Yunan gazetelerine göre bu konuda tüzük değişikliği şöyle:

Yeşil Hat üzerinden malların serbest dolaşımı imkanı sağlanacak. Ancak malların serbest dolaşımı, AB Komisyonu kanalıyla, Rumların kontrolü ve onayıyla olacak. Kuzey’den ihraç edilecek malların belgeleri KKTC ticaret odasından alınacak ve AB Komisyonu tarafından onaylanacak, ancak Komisyon onayı Rumlara da danışarak verecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle