GeriDünya Rum şantajı tutmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum şantajı tutmadı

Rumlar'ın bütün tehditlerine rağmen KKTC, tarihinde ilk kez, uluslararası resmi bir konferansa ev sahipliği yapıyor. Dünya Basın könseyleri Birliği'nin ‘Basında Özgürlüğü Geliştirme’ konferansına 20 ülkeden 98 temsilci geliyor.

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tarihinde ilk kez uluslararası resmi bir konferansa ev sahipliği yapıyor. Dünya Basın Konseyleri Birliği (WAPC) ve Kıbrıs Türk Basın Konseyi Magosa'daki Salamis Bay Oteli'nde ‘Basında Özgürlüğü Geliştirme’ konulu bir konferans düzenliyor. Rum Yönetimi'nin engellemek için her yola başvuduğu konferansa 20 ülkeden 98 temsilci katılacak. Bugün başlayacak konferansta özgür basında basın konseylerinin rolü, benzer kurumların yapısı, internet ve medya, basında etik, medyanın kamuoyu üzerindeki etkisi, medya ve insan hakları gibi konularda toplam altı ayrı panel gerçekleştirilecek.

Türkiye, KKTC, ABD, İngiltere, Avustralya, Finlandiya, Macaristan, İsrail, Mısır, Hindistan, Pakistan, Malezya, Azerbaycan, İran, Yugoslavya, Bangladeş, Moldova, Makedonya, Filistin, Gagavuz, Batı Trakya ve Afrika Birliği Örgütü'nden temsilcilerin katılacağı konferans cumartesi günü yayınlacak sonuç bildirisiyle sona erecek. WAPC'nin Yürütme Kurulu toplantısı ise dün yapıldı.

Kıbrıs Türk Basın Konseyi Başkanı İsmet Kotak Hürriyet'e yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs'ın ilk kez uluslararası resmi bir konferansa ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek toplantının KKTC'nin tanıtılmasına önemli katkılar sağlayacağını vurguladı. Kotak, ‘Dünya Basın Konseyleri Birliği’ne bu yıl 40 yakın daha ülkenin üye olması bekleniyor. Hitap ettiğimiz kitle, dünyada kamuoyunu yönlendiren insanlardan oluşuyor' dedi. İsmet Kotak, toplantının gerçekleşebilmesi için Türkiye Basın Konseyi ve Türk Dışişleri Bakanlığı'nın büyük çaba harcadığını da sözlerine ekledi.

RUMLAR ÇILDIRDI

Dünya Basın Konseyleri Birliği'nin Kuzey Kıbrıs'ta atölye çalışması yapması fikri WAPC'nin Eylül 1999'da Avustralya'nın Brisbane kentindeki toplantısında gündeme geldi. Bu toplantıda KKTC WAPC'ye resmen üye oldu. Kuzey Kıbrıs'ta toplanma kararı mayıs ayında Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan Yürütme Kurulu toplantısında teyid edildi. Toplantıya gözlemci olarak katılan Rum ve Yunan temsilciler, karara büyük tepki gösterdiler. Bu tarihten sonra Rumlar toplantıyı engellemek için dört koldan seferberlik başlattı. Rum makamları üye ülkeler nezdinde yaptıkları girişimlerden sonuç alamayınca bu kez doğrudan, toplantıya katılacak delegelerle temasa geçti. Rumlar, delegelere Kuzey Kıbrıs'ta demokrasinin olmadığı, insan haklarının ihlal edildiği, toplantıya katılacakların can güvenliğinin tehlikeye girebileceği iddiasında bulundular.

İKİ ÜLKEYİ KANDIRDILAR

Rumların bu çabaları sonucunda Güney Afrika ve Sri Lanka KKTC'deki toplantıya gelmekten vazgeçti. Bu eğilimde olan bazı ülkeler ise Türkiye ve KKTC Dışişleri Bakanlığı'nın ısrarlı çabalarıyla ikna edildi.

Bu arada, WAPC Başkanı eski Hindistan Anayasa Mahkemesi Başkanı P. B. Sawant ve Genel Sekreter Gunasingam önceki gün Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı ziyaret etti. Denktaş WAPC konferansının Kıbrıs'taki gerçeklerin dünyaya anlatılması açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle