GeriDünya Rum propagandasına kanmayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum propagandasına kanmayın

Rum propagandasına kanmayın
refid:10025468 ilişkili resim dosyası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) yaptığı konuşmada, "Bugün buradaysam, bu Türkiye’nin sayesindedir" dedi. İlk kez bir Kıbrıslı Türk liderin KKTC Cumhurbaşkanı sıfatıyla uluslararası bir örgütün meclisinde konuşma yaptığı kürsüden, 48 ülkenin parlamenterlerine hitap eden Mehmet Ali Talat, Türkiye’yi "koruma altına alan" bir üslup benimsedi.

Talat, "Rumların propagandasına inanıp, adadaki sorundan Türkiye’yi sorumlu tutmayın. Türkiye olmasaydı, ne dünyayla telefon bağlantısı kurabilir, ne seyahat edebilir, ne posta hizmetlerinden yararlanabilirdik" dedi.

Mehmet Ali Talat şöyle konuştu: "Hatta bugün ben karşınızda olup konuşma bile yapamaz, Kıbrıs’a hapsolurdum. Türkler olmasaydı, Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türk kalmazdı, karşınızda konuşan bir Türk lider olmazdı" dedi. KKTC Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin adada olabilecek bir askeri darbeye karşı harekete geçtiğini, bu müdahaleyi bir diğer garantör ülke olan İngiltere ile birlikte yapmak istediğini ancak İngiltere’nin bunu kabul etmediğini söyledi.

Talat, Kıbrıslı Türklerin çözüme hazır olduğunu, 2004’teki referandumda bunu ispat ettiğini belirterek, "Çözüm istediğini kanıtlaması gereken Rumlardır" dedi. Talat, müzakerelerde zorluklar olduğunu, ancak bunun Hristofyas’ın dünyaya anlattığı gibi Türkiye’den kaynaklanmadığını, Rumların Türklerle siyasi eşitliği istememesinden, bu konudaki isteksizliğinden kaynaklandığını söyledi.

OZMOSİS YÖNTEMİ

Talat’ın AKPM’de yaptığı konuşmada öne çıkardığı konular şunlar oldu:

1950’li yıllardan beri tek arzumuz, Kıbrıs adasının yönetimine kendi geleceğini belirleyici oranda katılabilmek.

Tasos Papadopulos, "kendi içine çekip eritmek" anlamına gelen "Ozmosis" yöntemi benimsedi. Bundan Rumlar bile rahatsız oldu ve yönetime Dimitris Hristofyas’ı seçtiler.

Yeni bir ortaklık devleti kurmaktan yanayız. Uluslararası arenaya tek kimlik olarak çıkabileceğiz.

Rumların propagandasına inanmayın. Daha 1 hafta önce Türk limanına gitti diye bir Suriyeli kaptanı tutukladılar.

Tazmin komisyonu kurduk ve bu, AİHM’deki davaların yükünü azalttı.

Okullardaki ders kitaplarını özden geçirdik. Aynısını Rumlar da yapmalı.

İzolasyon altındayız. Söz hakkımızın korunmasını istiyoruz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle