Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rum ordusu meşru değil

  Hürriyet Haber
  07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Klerides Hükümeti’ni tazminat ödemeye mahkum ettiren eşcinsel bir Rum, şimdi de ‘Anayasa gereği % 40’ı Türk olması gereken Rum ordusu meşru değil’ diyerek ortalığı karıştırdı.

  Kıbrıs Rum kesiminde askeri makamlardan kötü muamele gördüğü gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne dava açan eşcinsel bir Rum, Güney Kıbrıs Hükümeti'ni köşeye sıkıştırdı. 32 yaşındaki Stavros Marangos, Rum Hükümeti'ni 2.134 Kıbrıs Lirası (Yaklaşık 1.6 milyar) ödemeye mahkum ederken Rum Milli Muhafız Ordusu'nun meşruiyetini de tartışmaya açtı. Karar, Rum eşcinseller arasında büyük coşku yarattı.

  Rum Yönetimi'nin Mayıs 1998'de eşcinselliği suç sayan yasayı kaldırmasından bir süre önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne giden Marangos'un zaferle sonuçlanan ve büyük tartışmalara yol açan hukuk savaşının öyküsü şöyle:

  Marangos, uzun yıllar yaşadığı Yunanistan'dan Ada'ya döndükten sonra askerliğini yapması için Rum Milli Muhafız Ordusu'ndan çağrı aldı. Ancak eşcinsel olduğunun ortaya çıkması üzerine Marangos askerlikten muaf tutuldu. Stavros Marangos, karara sevinirken, Sunday Mail gazetesinde yayımlanan bir haberle sarsıldı. Haberde, Savunma Bakanlığı'nın Başşacvılığa gönderdiği bir belgeye yer verilerek Stavros'un ‘cinsel sapıklığı’ nedeniyle askerlik yapamayacağı belirtildi. Bu belgenin basına yansıması üzerine Savunma Bakanlığı geri adım attı ve Marangos'u askerliğe çağırdı.

  Belgedeki ifadelere gocunan Marangos, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne giderek Rum Ordusu'na savaş açtı. Her altı ayda bir yapılan yoklama çağrılarına cevap vermeyen eşcinsel Rum, sonunda evine gelen polislere askeri makamlara teslim etmeleri için ‘Rum Milli Muhafız Ordusu 1960 Anayasası’na göre yasal bir kurum olmadığı için askerlik yapmayacağım' yazılı bir kağıt verdi. Stavros Marangos, Anayasa'da Kıbrıs Ordusu'nun % 60 Rum % 40 da Türkler'den oluşacağına ilişkin maddesine gönderme yaparak askeri makamlara meydan okudu. Rum Milli Muhafız Ordusu'nun yasallığının gündeme gelmesinden korkan Rum Yönetimi Marangos'a dava açmadı.

  Starasbourg'daki dava sürerken, Kilise'nin direnmesine rağmen, Rum Yönetimi, Avrupa Konseyi'nin ültimatomu üzerine eşcinselliği suç sayan yasayı kaldırdı.

  Stavros Marangos, eşcinselliğin suç sayılmamasını sağlayan eşcinsel mimar Alekos Modinos'tan sonra Rum Hükümeti'ne karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde dava kazanan ikinci Rum oldu.

  Avrupa Konseyi'nin Rum Savunma Bakanlığı'na gönderdiği yazıya göre Rum Hükümeti Marangos'un tazminatını üç ay içinde ödeyecek.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı