GeriDünya Rum Mitinginde kanlı otobüs
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum Mitinginde kanlı otobüs

Londra'nın en önemli meydanı Trafalgar'da 15 Temmuz'da yapılacak Rum mitingine 'kan' uyarısı yapıldı

İngiliz Parlamentosu Milletvekili Rudi Vis'in ev sahipliğinde, Britanya Kıbrıslılar Federasyonu (National Federation of Cypriots in the UK) tarafından hazırlanan toplantıda söz alan milletvekillerinin Türkler hakkındaki konuşmalarını ırkçı bulan Lord Maginnis “Toplantıya Londra’da yaşayan Türkler'den sadece 6 kişi uzun süren mücadele sonunda girebildi. Kendilerini ilgilendiren bir toplantıdan Rumlar ve onların işbirlikçisi milletvekilleri tarafından dışlandılar. Toplantının sonunda bana söz hakkı verildi. Konuşmamda Kıbrıs meselesinin 1974 yılında Türkiye’nin adaya girmesi ile değil daha öncesinde Nichos Sampson’un planları ile başladığını söyleyecektim. 20 Temmuz 1974’te Türkiye tarafından Kuzey Kıbrıs’a yapılan askeri girişimi Barış Harekatı olarak gördüğümü belirtmem üzerine, salonda bulunan Rumlar tarafından sözlerim bölündü. Konuşma özgürlüğüm elimden alındı ve fiziksel tehditlere maruz kaldım. Ardından toplantıyı protesto ederek, polis eşliğinde salonu terk ettim” diye konuştu.

Toplantıyı takip eden tek Türk basın organı olan DHA'nın görüntülerini şikayet sürecinde belge olarak kullanacağını belirten Maginnis, şöyle devam etti:

“Neredeyse 30 senedir İngiliz Parlamentosu'nun üyesiyim. Böylesine antidemokratik toplantı görmedim. Rumlar, Londra'daki Türkler'i politik süreçlere yakın olan parlamenterlerden uzak tutmaya çalışıyor. Kıbrıs meselesine geniş perspektiften, 2 açıdan bakılmasını engellemek istiyorlar. İngiliz Parlamentosu’nda Güney Kıbrıslı Rumlara veya başka insanlara konuşma özgürlüğünü engelleme iznini veremeyiz. Bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için şikayet sürecini başlatacağım” diye konuştu.

Kıbrıs adasında barış olması için Kuzey Kıbrıs'a adaletsiz bir şekilde uygulanan ambargoların kaldırılması gerektiğini belirten Lord Maginis, “Kıbrıs'ta yeniden yerleşim olabilmesi, AB'nin yaklaşımını değiştirmesi ile doğrudan bağlantılı. AB, Türkiye’nin üyelik sürecinde KKTC’de yaşayan 220 bin Kuzey Kıbrıslı Türk’ü fidye olarak kullanıyor. Bu yanlış bir politika. Türkiye’nin üyelik süreci ve Kıbrıs konusu ayrı tutulmalı. Günümüz demokrasisinde bu durumun yaşanması çok üzücü” dedi.

RUM MİTİNGİNDE KANLI OTOBÜS

Londra'nın en ünlü meydanlarından Trafalgar'da 15 Temmuz'da gerçekleştirilmesi beklenen Rum mitingine de değinen Lord Maginnis, “Rumlar, haftaya şehrin en ünlü meydanında, 20 Temmuz 1974’te yaşananları protesto etmek için, Kuzey Kıbrıs haritasından kan sızdıran otobüs eşliğinde protesto gösterisi yapacaklar. Metropolitan Polis Kurumu yetkililerine bu mitingde kullanılacak olan kan sızdıran otobüse izin verilmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundum” diye konuştu.

OLAYLI TOPLANTI TIMES’TA

Bu arada, İngiliz The Times gazetesi, dünkü baskısında yazar Hugo Rifkind’in parlamentoda yaşanan bu kavgayı anlatan bir yazısına yer verdi. “Haberiniz olsun, Rumlar yumrukla geliyor” başlıklı yazıda, “Parlamentonun loş sessiz koridorları Rumlar ve Türklerin yumruklu kavgasıyla bozuldu. Rumlar Milletvekili Rudi Vis'in davetlisi olarak geldiler. Türkler ise Lord Maginnis’in yönetiminde parlamentoda bulundular. Milletvekili Vis ve Lord Maginnis kavgada taraf olmadılar. Daha sonrasında da bu konu hakkında konuşmadılar. Dolayısıyla kavgayı kimin kazandığı konusunda fikrimiz yok” denildi.

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Başkanı Akmen Sıtkı bu toplantının yapılış şeklini kınadıklarını belirterek, ırkçı konuşmalara istinaden konsey olarak avukat danışmanlığında hukuki süreç başlatacaklarını belirtti. İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Servet Hasan da toplantı ile ilgili hazırladığı şikayet raporunu kısa bir süre sonra Türkiye Büyükelçiliği’ne ileteceğini duyurdu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle