GeriDünya Rum milletvekili Matsakis serbest bırakıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum milletvekili Matsakis serbest bırakıldı

KKTC'nin Akıncılar sınır bölgesinde nöbet kulübesindeki Türk bayrağını indirmek ve çalmak, 1. derecede askeri yasak bölgeyi ihlal etmek suçlarından önceki gün KKTC'ye geçmek istediği sırada tutuklanan Avrupa Parlamentosu (AP) Rum milletvekili Marios Matsakis serbest bırakıldı

Hakim Ahmet Kalkan, KKTC'de Avrupa Parlamentosu'nun ve Avrupa Birliği'nin tanınmadığını belirten bir yasanın olmadığını hatırlatarak, AP'nin 10. paragrafının AB müktesebatını KKTC'de askıya aldığını belirtti.

Hakim Kalkan, Avrupa Parlamentosu milletvekilinin dokunulmazlığının milliyetine bakmaksızın KKTC'de de geçerli olduğunu söyledi. Kalkan, Matsakis'in AP milletvekilliği görev süresinin sonuna kadar davanın askıya alınmasına, hakkında herhangi bir kovuşturma yapılmamasına ve derhal serbest bırakılmasına karar verdi.

Hakim ayrıca, Atatürk'ün bir milletin bayrağına olan saygısına da atıfta bulunarak, Matksakis'e şunları söyledi:

“Sayın Matsakis, Atatürk bir bayrağın bir milletin şerefi olduğunu, asla çiğnenmemesi gerektiğini, sizin küçük Asya dediğiniz bizim kurtuluş savaşımızda bütün dünyaya göstermiştir. Eğer Avupa Parlamentosu parlamenteri olarak Kıbrıs'ta barışa katkıda bulunmak istiyorsanız, Kıbrıs Türk halkının kutsal değerlerine saygı göstermelisiniz.”

Bu arada Matsakis askeri mahkemeden çıkarken, bir grup, “Bayrağa uzanan eller kırılsın”, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” şeklinde slogan attı. Küçük bir grup da Türk bayrağıyla gösteri yaptı.

Matsakis, geniş güvenlik önlemleri altında mahkeme binasından uzaklaştırıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle