GeriDünya Rum lider Hristofyas Atina'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum lider Hristofyas Atina'da

Rum lider Hristofyas Atina'da
refid:16927419 ilişkili resim dosyası

Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitri Hristofyas Atina ile Lefkoşa'nın çıkarlarının ortak çizgide buluştuğunu söyledi.

Hristofyas, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun daveti üzerine başkent Atina'yı ziyaret etti.

Başbakanlık konutunda biraraya gelen Hristofyas ile Papandreu, temasları sonrasında basına açıklamada bulundular.

Görüşmede, enerji, Kıbrıs ve Ortadoğu'daki gelişmelerin ele alındığını belirten ikili, Atina ile Lefkoşa arasındaki sıkı işbirliğinin de altını çizdi.

Gerek Papandreu gerekse Hristofyas, Yunanistan ile Kıbrıs'ın çıkarlarının ortak çizgide bulunduğunun vurgularken, dikkatli adımlar atılması gerektiğini de ifade ettiler.

Cenevre'de, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun başkanlığında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile yapılan görüşmeye değinen Rum lider, Başbakan Papandreu ile gelişmeler hakkında kapsamlı fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Hristofyas, Kıbrıs Rum tarafının, en yakın zamanda, BM kararları, uluslararası hukuk ve AB müktesebatı çerçevesinde adil, kalıcı, işler ve halk tarafından kabul görür bir çözüm arzu ettiğini belirtti.

Rum lider, Türk tarafının ise, “konuyu çıkmaza sürüklemeye çalıştığı” izlenimi verdiğini ileri sürdü.

BM ve uluslararası toplumla işbirliği içinde, "Türkiye'ye baskıda bulunulması" fikrini dile getiren Hristofyas, “Biz, Türkiye'nin el vermesiyle, bu yıl içinde dahi çözüme gidilmesi yönünde iyi niyete sahibiz” ifadesini kullandı.

Diğer yandan, Yunanistan'a, dış politikasında Kıbrıs'a gündemin başlıca konusu olarak yer vermesi nedeniyle teşekkür eden Hristofyas, Atina'nın Lefkoşa'ya gösterdiği ilgi ve verdiği desteğin, "sözde değil özde olduğunu" vurguladı.

Enerji konusuna da değinen Rum lider, Atina ile Lefkoşa'nın koordineli biçimde çalıştıklarını, önemli olması olası bulgulara ciddiyetle eğildiklerini belirtirken, konunun gayet hassas olduğu ve söylemlerden çok faaliyete ihtiyaç duyulduğu değerlendirmesinde de bulundu.

Öte yandan, Mısır'daki gelişmelere de değinen Hristofyas, siyasi gelişmelerin herkesi doğal olarak etkilediğini, gerek Yunanistan gerekse Kıbrıs (Rum kesiminin) Arap ülkeleri ile geleneksel dostane ilişkileri bulunduğunu söyledi ve “Bölgede istikrar istiyoruz. Gelişmeler doğal olarak kaygılandırıcı” diye konuştu.

PAPANDREU

Papandreu ise, “Kıbrıs meselesinde çözüme ulaşmadan Türk-Yunan ilişkilerinin iyileşmeyeceğini” savundu.

Başbakan Papandreu, Atina ile Lefkoşa'nın tüm gelişmeleri birlikte ele aldıklarını vurguladığı konuşmasında, yapılacaklar konusunda da alınan kararların ortak olduğunun altını çizdi.

Enerji politikasına da değinen Papandreu, bunun halklar arasında çatışma konusu değil, barış ile işbirliği unsuru olması gerektiğini belirtti.

Mısır'daki gelişmeler hakkında da konuşan Başbakan, yeni neslin, anayasal çerçevede güvence altına alınacak, demokratik hak ve özgürlüğünü istediğini, ancak değişikliklerin şiddet olmadan, istikrarla sağlanması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Bölgedeki gelişmeleri yakından izlediğini belirten Papandreu, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Arap Birliği Genel sekreteri Amr Musa, Nobel ödüllü Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu eski Başkanı Muhammed El Baradei, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ürdün Kralı Abdullah, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ile telefon görüşmeleri yaptığını da kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle