GeriDünya Rum’la görüşme felaket olur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum’la görüşme felaket olur

Rum Yönetimi’nin olası bir Erdoğan-Papadopulos görüşmesine sıcak bakması, KKTC’yi rahatsız etti. Başbakan Talat ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, Hürriyet’e ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, ‘Kıbrıs sorununu Rumlarla doğrudan görüşmenin çok büyük bir hata ve bir felaket olacağını söylediler.

KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Rum lider Tasos Papadopulos’un Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşme talebinde bulunması ve ısrar etmesinin normal olduğunu belirterek, ‘Rumların politikası Türkiye ile Kıbrıs sorununu doğrudan görüşmektir. Ama bu yapılmamalı çok büyük hata olur’ dedi. Talat’ın Hürriyet’e yaptığı bu açıklamanın ardından Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş da, Erdoğan’ın Papadopulos ile görüşmesi halinde Kıbrıs sorununu Türkiye ile Rumlar arasında bir sorun olarak tescil ettireceğini ve böyle bir görüşmenin felaket olacağını belirtti.

Demokrat Parti lideri Serdar Denktaş, ‘Erdoğan’ın Rum anamuhalefeti görüşmesi de yanlıştı. Rumlar zaten Kıbrıs sorunun Türkiye’nin işgal sorunu olduğunu savunuyor ve Türkiye ile doğrudan görüşmeleri amaçlıyor. Erdoğan, Papadopulos ile görüşürse bu politikayı da kabul etmiş olur’ dedi.

Yarınki seçimlerden yükselerek çıkacaklarını belirten Denktaş, amaçlarının KKTC Başbakanlığı olduğunu da belirterek, ‘Biz puan artışı sağlayan bir parti olarak iktidara geleceğiz. Neden başbakanlık diyorum çünkü hem CTP lideri Mehmet Ali Talat hem de Ulusal Birlik Partisi lideri Derviş Eroğlu aynı zamanda Nisan ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olacaklar. Dolayısıyla muhtemel bir CTP ile koalisyonumuzda hem hükümeti hem de Cumhurbaşkanlığını aynı partiye vermeyiz’ dedi.

Başbakanlığa talibim

Demokrat Parti’nin iktidara yürüyüş şölenine katılan Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile eşi Aydın Denktaş oğulları Serdar Denktaş’a destek verdiler. Serdar Denktaş konuşmasında başbakanılğa talip olduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle