GeriDünya Rum kesiminde 'hayır'cıların sayısını arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum kesiminde 'hayır'cıların sayısını arttı

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un dün gece Rum halkını referandumda Annan Planı'na "hayır" demeye çağırmasının ardından Rum televizyonlarında telefonla yapılan ankete katılanların yüzde 85'i Annan Planı'na "hayır" dedi.

Fileleftheros gazetesi, ''Sapmalar olmaksızın hayır'' başlığını kullandığı haberinde, Papadopulos'un Rum halkından ''güçlü bir hayır'' istediğini, referandumdan çıkacak bir ''evet''in getireceği etkilerin çok daha ağır ve bağışlanamaz olduğu değerlendirmesinde bulunduğunu yazdı.

Haberde, Papadopulos'un, dün geceki açıklamasından 2 saat önce Rum Başkanlık Köşkü'nden ayrılarak evine gittiği, ofisine dönüşünde gazetecilere, ''Gidip 2,5 yaşındaki torunumu gördüm. Bu kafi takviyedir. Hepimiz bu çocuklar için çalıştık, gelecek bu çocuklarındır'' dediği belirtildi.

Papadopulos'un açıklaması sırasında duygularını açık şekilde ortaya koyduğuna, çoğu kez ağladığına dikkat çekilen haberde, ''O zor saat içinde üzerindeki duygu ağırlığını gizleyemedi'' yorumuna yer verildi. Haberde, Papadopulos'un, bu açıklamasıyla, iktidarın büyük ortağı komünist AKEL partisini tam karşısına aldığı kaydedildi.

Simerini gazetesi, Papadopulos'un konuşmasına ilişkin haberini ''Başkan'ın net Ohi'si'' başlığıyla verdi ve Papadopulos'un, ''Tanınmış bir devlet devraldım, toplum devretmeyeceğim. Evet ile hayır tartıldığında, evet'in çok daha ağır ve bağışlanamaz sonuçları olacak'' sözlerini öne çıkardı. Mahi gazetesi de, Papadopulos'un konuşmasının tam metnini yayımlamak için gazetenin rutin formatını bozdu ve tam metni, Papadopulos'un fotoğrafıyla birlikte ''Tarihi Ohi (hayır)'' başlığıyla yayımladı.

Alithia gazetesi, haberi manşete taşımadan, Papadopulos'un açıklamasını, ''gözyaşları ve felaket tellallığı'' ve ''Tasos'un meşhur retçiliği'' başlıklarıyla yansıttı.

''Tasos 'hayır' yanıtı veriyor'' başlığının kullanan Haravgi gazetesi, Tasos Papadopulos'un Rum halkına seslenişinin bitiminde, RumBaşkanlık Köşkü dışına kalabalığın toplandığını ve Papadopulos'a güven belirten sloganların atıldığını yazdı.

Gazeteye göre, Papadopulos, kalabalığa seslenirken, ''Bana güvenin, fikrimi değiştirmeyeceğim. Halktan güç alıyorum. Bu gece söylediklerimi kalbimle ve mantığımla söyledim'' dedi ve Rum Başkanlık Köşkü'nden alkışlar arasında ayrıldı.

Politis gazetesi, haberini, ''Cephe açtı ve tahkimat yaptı'' başlığıyla verdi.

ANKETLER

Öte yandan, Güney Kıbrıs'ta yayın yapan bazı televizyon kanalları Papadopulos'un konuşmasının ardından, dün akşam telefonla anket yaptı.

Sigma TV'nin Annan Planı konusunda telefonla yaptığı ankete 11 bin 960 kişi katıldı.

Ankette katılanların yüzde 85,5'i Annan Planı'na ''hayır'', yüzde 13,5'i ''evet'' dedi.

Rum devlet televizyonu RİK'in telefonla yaptığı ankette de, 5 bin 717 kişi ''hayır'', 1160 kişi ''evet'' dedi, 63 kişi kararsız kaldı.

Antenna TV de, ''Başkan Tasos Papadopulos'un açıklaması sizi inandırıyor mu?'' sorusunu sorarak anket yaptı. Ankete telefonla katılanların yüzde 62,5 ''olumlu'', yüzde 37,4 ise ''olumsuz'' yanıtını verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle