GeriDünya Rum göçmenlerden Papadopulos’a dava
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum göçmenlerden Papadopulos’a dava

Kuzey’deki mülklerine dönemedikleri için Türkiye’yi dava eden Rum göçmenler, şimdi de, referandumdan çıkan ‘hayır’ sonucundan sorumlu olduğu gerekçesiyle Rum lider Papadopulos’u dava ediyor. Güneye dönemeyen Türkler de dava açsın diyorlar.

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM), mülkiyetlerine dönmelerini engellediği gerekçesiyle Türkiye’ye karşı dava açan yüzlerce Rum, yine aynı gerekçeyle Rum lider Tasos Papadopulos’u mahkemeye vermeye hazırlanıyor. Rumlar önce iç hukuku tüketecek ardından Avrupa mahkemelerine yönelecek. Girne’deki evine dönemediği için AİHM’de açtığı davayı kazanan Rum vatandaşı Titina Loizidu’nun Türkiye’den aldığı 960 bin dolar tazminatı örnek gösteren Rumlar da milyonlarca dolar talep ediyor.

Kıbrıs’ta İngilizce yayınlanan Sunday Mail Gazetesi’ne göre, 1974 sonrasında mülteci durumuna düşmüş yüzlerce Rum göçmen, ‘hayır’ çağrısı yaparak Annan planının reddedilmesini sağlayan Papadopulos’a ateş püskürüyor.

TÜRKLER DE DAVA ETSİN

Rum Magosa Mülteciler Derneği Başkanı Kikis Hıristofides, binlerce Rum mültecinin evlerine dönebilmek için 30 yıl sabırla beklediğine dikkat çekerek, ‘Annan Planı’nın reddedilmesi sabrımızın sonu oldu. Papadopulos ve hükümeti dava edeceğiz, evlerimize gidemediğimiz için tazminat isteyeceğiz’ diye konuştu.

Annan Planı’na göre, Maraş kentine 104 gün içinde yerleşebileceklerini vurgulayan Hıristofides, ‘Sadece Rumlar değil, planın reddedilmesi ile Kıbrıslı Türkler de bu tarafta kalan mallarına sahip olamayacak. Onlar da dava açsın’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle