Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rum boykotu sürüyor

  Hürriyet Haber
  15.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KIBRIS görüşmelerine boykotu ikinci günde de sürdüren Kıbrıs Rum lideri Glafkos Klerindes, tüm ısrarlara rağmen dün de toplantıya gelmedi. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Hürriyet'e yaptığı açıklamada, ‘‘Kıbrıs Rumlarının Kıbrıs Türkleriyle Siyasi eşitlik çerçevesinde anlaşma yapmaya niyetli olmadığı ortaya çıktı’’ dedi.

  Üç gün önce Kıbrıs sorununda aracılı görüşmelerin açılışında BM Genel Sekreter Kofi Annan'ın beyanatına karşılık olarak Kıbrıs Rum lideri Glafkos Klerides'in ilk toplantıyı boykot etmesi üzerine ABD ve Yunanistan devreye girdi. Yunan Dışişleri Bakanı George Papandreu Rum liderine ‘Kaçma’ derken Başkan Clinton'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alfred Moses oteline kapanan Klerides'e ‘‘ABD çift toplum, çift bölgeli federal devlet çözümünü destekliyor’’ diye güvence verdi. Ayrıca BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Klerides'le gece yaptığı bir telefon konuşmasında Rum liderinin görüşmelere katılması önerisinde bulundu. Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto da Klerides'in oteline giderek BM Genel Sekreteri'nin isteğini yineledi. Klerides, Annan ve Kıbrıs temsilcisi De Soto'yu Kıbrıs Türk tezi konfederasyon'a ışık yakmakla suçladı.

  Alvaro De Soto, Hürriyet'e, ‘‘Genel Sekreter'in bildirisi Rumların niyetleri dışına çıkacak şekilde yorumlandı. Bundan üzüntü duyuyoruz. Klerides'in görüşmelere katılacağına eminim. Katılmaması benim için büyük sürpriz olur.’’ açıklamasını yaptı. De Soto, Annan'ın bildirisini ‘‘Artık kapsamlı görüşme zamanı geldi. Görüşmeler ilerlesin diye çıktı bu bildiri. Zaman ve buluşmalar iki tarafın çözüm isteyip istemediğini gösterecek.’’ şeklinde izah etti. Bozguna uğrayan Rumların yarattığı kriz devam ederken bazı çevreler Klerides'in masa başına gelmesi için Genel Sekreter Annan'ın ilk bildirisini yumuşatacak ödün vereceğini söylüyor.

  Bir Kıbrıs'lı Rum yetkili ise bize Klerides'in Kıbrıs Rum Meclisi Başkanı Spiros Kipriyanu ile sürekli temasta bulunduğunu, hangi koşullarda görüşmelere katılacağı hususunda görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı