GeriDünya Rum basını: Türkiye'nin önerileri reddedildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rum basını: Türkiye'nin önerileri reddedildi

Kıbrıs Rum basını İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’un Kıbrıs temaslarına ve Rum kesimindeki protestolara geniş yer ayırdı. Rum gazeteleri, Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu’nun Straw’a Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümü için sunduğu yeni eylem planının reddildiğini ilettiğini vurguladı.

Rum basındaki yorumlar şöyle:

Haravgi:

"Maraş odak merkezinde. Straw sondaj çalışmaları için Kıbrıs’ta. İngiliz politikasına karşı halkın öfkesi. Straw’un ziyaretinin amacı yeni bir girişim başlatılması konusunda Rum yönetiminin ne düşündüğüne dair sondaj çalışmaları yapmak. Görüşmede Straw’a, Türkiye tarafından açıklanan öneri paketinin kabul edilmediğinin Türkiye’ye iletmesi talep edildi ve aynı zamanda da Maraş’ın açılmasına ilişkin öneriyi gündeme getirildi.

Yakovu görüşmede ’İngiltere’nin 1959 anlaşmalarından ileri gelen garantörlük rolüne ve Kuruluş Anlaşması’ndaki yükümlülüklerine ilişkin uluslararası hukukun öngörülerinin incelenmesi amacıyla Lahey Adalet Divanı’na birlikte gidilmesi’ önerisinde de bulundu ancak öneri Straw tarafından kabul görmedi."

Fileleftheros:

"Lefkoşa İngiltere’nin yükümlülükleri konusunda Lahey’e ortak başvuru önerisinde bulundu, Jack Straw ne kabul etti ne de reddetti. Straw için kırgınlıklar ve yumurtalar. Limuzin göstericiyi yaraladı."

Alithia:

"Ziyaret gerçekleşti. Gül’e söyleyin zahmete değmez. Diplomasi eldiveniyle Straw açıklamalarında temkinli, rahatsız edecek açıklamalardan kaçındı. Talat memnun kaldı."

Simerini:

"Ankara’nın sesi. Jack Staw niyetleri konusunda ikna edemedi. Straw’a karşı halk öfkesi.

Mahi:

"Straw Türk önerisinin reklamını yaptı. Straw Ankara’ya mesaj götürüyor."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle