Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ruhani'den Erdoğan 'teşekkür' telefonu

  DHA
  17.07.2015 - 15:19 | Son Güncelleme:

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesi ve P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmanın İran-Türkiye ilişkilerini olumlu yönde etkileyeceğini ifade etti.

  İran Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, dün gece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayan Ruhani, İran'ın nükleer programı konusunda Türkiye'nin geçmiş yıllarda gösterdiği çabalardan dolayı kendisine teşekkür etti.

  ZALİMCE YAPTIRIMLARI GERİDE BIRAKTIK

  Ruhani, İran ve BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ile Almanya (P5+1) arasında varılan nükleer anlaşmayı değerlendirerek, "İran'a uygulanan zalimce yaptırımları geride bıraktık ve kabul edilebilir çözüm yollarına ulaşmayı başardık" dedi.

  Cumhurbaşkanı Ruhani, anlaşmanın İran'ın komşularıyla ve özellikle Türkiye ile olan ilişkilerini olumlu yönde etkiyeceğini kaydetti.

  BİRLİKTE BİR ÇÖZÜM YOLU BULABİLİRİZ

  Bölgedeki meselelerinin de konuşulduğu görüşmede Ruhani, "Bölge halkı umudunu Ankara-Tahran işbirliğine bağlamış. İkili işbirliğiyle bölgede kazan-kazana dayalı bir çözüm yolu bulabiliriz .Bölgedeki terörizmin önüne geçmek için ikili diyalogun arttırılması gerekli" dediği belirtildi

  İRAN'LA BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ İÇİN HAZIRIZ

  Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran'ın nükleer programı konusunda varılan anlaşmadan dolayı Ruhani'yi tebrik etti. Türkiye'nin bölge meselelerinin çözümü konusunda İran'la işbirliği yapmaya hazır olduğunu kaydeden Erdoğan, ilgili kurumların yakın diyalog ve temas içinde olmasının hedefe ulaşmayı kolaylaştıracağını kaydetti. İki lideri ayrıca birbirinin Ramazan Bayramı'nı da kutladı.

  Etiketler: Erdoğan , Ruhani , teşekkür
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı