GeriDünya Ruandalı subay 20 yıla mahkum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ruandalı subay 20 yıla mahkum

Belçika mahkemesi, eski bir Ruandalı subayı, 1994'te 10 Belçikalı barış gücü askerinin öldürülmesindeki sorumluluğundan dolayı 20 yıl hapse mahkum etti.

Savcılar, Bernard Ntuyahaga'ya, Kigali'deki Belçikalı barış gücü askerlerinin yerel askerlerce öldürülmelerindeki rolünden dolayı ömür boyu hapis cezası verilmesini istemişlerdi.

İddia makamı, Ntuyahaga'yı, 1994 nisanında Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'yı taşıyan uçağın düşürülmesinden Belçikalıların sorumlu olduğu söylentisini yaymakla suçlamıştı.

Ntuyahaga'nın avukatı Luc De Temmerman ise barış gücü askerlerinin ölümünün Ruanda'da 1990'da başlayan iç savaşın bir sonucu olduğunu belirterek, müvekkilinin adil bir yasal süreçten geçmediğini iddia etti.

Barış gücü askerlerinin öldürülmesinin ardından Belçika, Ruanda'daki askerlerini çekmiş, bu ülkeyi takiben BM barış gücüne katılan diğer ülkeler de askerlerini çekmişti. Barış gücünün ülkeden ayrılması, Hutuların Tutsilere yaptığı, 500 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamın yolunu açmıştı.

Belçikalı 10 barış gücü askeri, uçak kazasının ertesi günü öldürülen Başbakan Agatha Uwilingiyimana'yı korumakla sorumluydular.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle