GeriDünya Roth, Barzani ile görüştü, destek sözü verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Roth, Barzani ile görüştü, destek sözü verdi

Alman Yeşiller Partisi’nden Claudia Roth, Kuzey Irak’taki Erbil kentinde temaslarını sürdürürken Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri ve ‘Kürdistan Bölge Başkanı’ Mesut Barzani ile görüşerek destek sözü verirken Bölgesel Kürt Parlamentosu’ndaki toplantıya katıldı.

Önceki gün Kuzey Irak’a giden Roth, temaslarını sürdürürken dün Barzani tarafından kabul edildi. Bölgedeki son gelişmeler hakkında bilgi alan Claudia Roth ve beraberindeki Alman parlamenterler, bölgenin kalkınması için her türlü desteği vereceklerini, ilişkilerin gelişmesini arzu ettiklerini bildirdi. Roth ve beraberindekiler daha sonra Erbil’deki bölgesel Kürt parlamentosunun toplantısına katıldı. Petrol Yasa Tasarısı’nı görüşmek üzere toplanan parlamentoda konuşan Kürdistan Yurtseverler Birliği üyeleri, bu tasarının daha sonra görüşülmesini istedi. KYB’nin internet sitesi Pukmedia’ya açıklama yapan Arez Abdullah, “Yasa tasarısının önemi bakımından daha kapsamlı değerlendirilmesi ve bu işin aceleye getirilmemesi gerektiğini savunuyoruz. Ancak, bu pek fazla kabul görülmedi ve KYB üyeleri de oturumu terk etti” dedi.

Roth ve beraberindekiler daha sonra Parlamento Başkanı Adnan Müftü ve yardımcısı Kemal Kerküki ile görüşerek, Kürt Parlamentosu’nun çalışmaları hakkında bilgi aldı.

ABD'DEN KÜRTLER'E KLASİK VE ROCK MÜZİK

Amerika'dan Kuzey Irak'a gelen Klasik Müzik OrkestrasI ve Rock Grubu’nun bir üyesi konser ve gösteri yaptı.
ABD’nin Kuzey Irak’taki sosyal yasama destek kampanyası kapsamında Erbil’e gelen klasik müzik orkestrası, bölgedeki yöneticilere bir konser verdi. Ayrıca bir Rock grubunun üyesi de Kürt çocuklarına Rock Müzik dansını öğretti. Kız ve erkek öğrenciler Amerikalı sanatçının gösterdiği figürleri sergilerken ilgiyle izlendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle