GeriDünya Rosenberg’ler suçsuzdu asıl casus bendim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rosenberg’ler suçsuzdu asıl casus bendim

Yıllar önce TRT'de gösterildiği zaman herkesi koltuklarına mıhlayan, Melih Cevdet Anday'a o güzelim ‘‘Anı’’ şiirini ilham ettiren Rosenberg’lerin casus olmadığı ortaya çıktı.

Sovyetler hesabına çalıştıkları iddiasıyla elektrikli sandalyede idam edilen Ethel Rosenberg'in kardeşi David Greenglass, 48 yıl sonra, mahkemede yalan ifade verdiğini itiraf etti.

ABD'de McCartyizm'in bütün unsurlarının en net biçimde yansıdığı dava olarak bilinen Rosenberg’ler davasının ünlü tanığı David Greenglas, mahkemede yalan söylediğini yıllar sonra itiraf etti. Greenglas, ABD'nin nükleer sırlarını Sovyetler Birliği'ne sattıkları gerekçesiyle 1953 yılında idam edilen Ethel ve Julius Rosenberg ölümünden dolayı kendini suçlu hissetmediğini de söyledi. CBS Televizyonu'nun ‘‘60 Dakika’’ adlı programında konuşan 79 yaşındaki Greenglass, ‘‘Ailesini sırtından vuran bir casus olabilirim ama, umurumda değil. Geceleri gayet rahat uyuyorum. Onlar kendi aptallıkları yüzünden idam edildi’’ dedi.

Greenglass'ın itirafları, New York Times'ın editörü Sam Roberts tarafından kaleme alınan ‘‘The Brother’’ adlı kitapta da yer aldı. Greenglass, mahkeme esnasında Adalet Bakanlığı ile anlaşarak casus olduğunu itiraf etmiş ve 15 yıl hapis cezası ile kurtulmuştu. Ethel ve Julius Rosenberg ise son dakikaya kadar suçsuz olduklarını iddia etmişler ve Yahudi çift hakkında idam kararı çıkmıştı. Yargılanmaları ABD'de ve dünyada büyük olay yaratan Rosenbergler 1953 yılının haziran ayında Sing Sing hapishanesinde elektrikli sandalyede idam edilmişlerdi. ABD'nin soğuk savaş tarihinde Rosenberg çifti dışında, casusluk suçlamasıyla idam edilen kimse olmadı.

APTALLIKTAN ÖLDÜLER

Greenglass, kızkardeşi ve kocasının kendi aptallıkları yüzünden idam edildiklerini söyledi. Karısı Ruth ile birlikte idam cezasına çarptırılmaktan korktuğunu belirten Greenglass, o dönemde savcı yardımcısı olan Roy Cohn'un kendisini yalan söylemeye teşvik ettiğini de anlattı. Savcılık makamıyla anlaşma yapan Greenglass mahkeme önüne çıktığında, ‘‘Elde ettiğim nükleer sırları, kardeşim Ethel, Remington marka bir daktiloda yazdı ve sonra bu bilgiler Moskova'ya gönderildi’’ demişti. Greenglass'ın karısı Ruth da aynı ifadeyi tekrarlamıştı. Ancak, Greenglass şimdi Moskova'ya iletilen bilgileri kimin yazıya döktüğünü bile hatırlamadığını söylüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle